30 Bin Yıldır Uyuyan Virüs Uyandı

30 Bin Yıldır Uyuyan Virüs Uyandı

Sibirya’da donmuş kara parçalarının derinlerinde bulunan bir virüs, yeniden ‘bulaşıcılık’ etkisine kavuştu.

12303201201

 
Bilim insanları, eski bir virüsün ‘30 bin yıllık uykusundan uyandığını’ söyledi. Sibirya’da donan kara parçalarının derinlerinde bulunan virüs eridikten sonra ‘bulaşıcı’ etkisine yeniden kavuştu.
 
Fransız bilim insanları, virüsün bulaşıcı etkisinin insanlara veya hayvanlara herhangi bir tehdit oluşturmadığını fakat bölgenin görünür hale gelmesiyle diğer virüslerin de açığa çıkabileceğini söyledi.
 
Araştırma, PNAS adlı bilim dergisinde yayımlandı.
 
Fransa ’daki Aix-Marseille Üniversitesi’nin Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi ’nde görevli Prof. Jean-Michel Claverie, “İlk defa bu kadar uzun bir süre sonra bulunan bir virüsün hala bulaşıcı olduğunu gördük” dedi.
 
Virüs, buzulun yaklaşık 30 metre derinine gömülü halde bulundu.
 
‘Pithorivus sibericum’ adlı mikrop, 10 yıl önce keşfedilen dev virüsler sınıfına ait.
 
Bu tip virüsler, diğerlerine kıyasla mikroskopla görülebilecek büyüklükte. Bu türler arasında keşfedilen en büyük virüs olan ‘pithorivus sibericum’un uzunluğuysa, 1,5 mikrometre.
 

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.