Açma/Kapama Tuşu Bozulmuş Bir iPhone’ u Nasıl Kapatabilirim?

Açma/Kapama Tuşu Bozulmuş Bir iPhone’ u Nasıl Kapatabilirim?

Tasarım çizgisi ile birlikte tasarımın sahip olduğu donanım yapısı ile de kendinden söz ettiren iPhone cihazlarının Home Tuşu (Ana Ekran Düğmesi) ve Açma/Kapama Tuşu artık eskisi kadar sık ve kolayca bozulmuyor, uzun bir süre boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Ancak biraz eski yıpranmış bir cihazda tuşların çalışmaması sinir bozucu olabilmektedir. Eğer sizde Açma/Kapama tuşu bozulan bir iPhone cihazını nasıl kapatabilirim diyorsanız, benimde kullandığımda ufak bir ipucundan bahsetmek istiyorum.

Belki de küçük bir özellik olan AssistiveTouch tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. Dilerseniz AssistiveTouch’ ın nasıl aktif edildiği ve kullanıldığı konusunda yapılması gerekenlere bakalım.

AssistiveTouch Nasıl Aktif Edilir?

 • Öncelikli olarak Ayarlar > Genel >Erişilebilirlik adımlarını izleyin
 • Daha sonra Etkileşim başlığı altında yer alan AssistiveTouch sekmesine tıklayın
 • AssistiveTouch aktif hale getirmek için üst tarafta yer alan anahtarı kaydırın
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra artık içinde beyaz bir dairenin olduğu siyah bir kare ekranımızda belirecek, buna tıkladığınızda ise bazı kısayolların yer aldığı seçenekler karşınıza gelecek. Ekranda bu görüntünün olması bazen can sıkıcı olabilir. Özelliği devre dışı bırakmak istediğinizde ise yine aynı yolu izleyip, işlemleri tekrarlamanız yeterli olacaktır
 • Yada AssistiveTouch’ ı Siri‘ nin yardımı ile de kolayca açıp kapatabilirsiniz (Siri AssistiveTouch aç demeniz yeterli olacaktır)

İPUCUAssistiveTouch’ ta Kullandığım Bir Hile

Severek kullandığım bir ipucunu sizinle paylaşmak istiyorum. AssistiveTouch’ a sadece ekranı kilitle yada ana ekrana döndürme gibi tek bir özellik tayin edebiliyorsunuz. Nasıl mı?

 • Öncelikli olarak Ayarlar > Genel >Erişilebilirlik adımlarını izleyin
 • Etkileşim başlığı altında yer alan AssistiveTouch sekmesine tıklayın
 • En Üst Menüyü Özelleştir… sekmesine tıklayın

acma-kapama-tusu-bozulmus-iphone-nasil-kapatabilirim-1

 • Burada alt tarafta yer alan “+” ile “” simgeleri ile buton ekleyip çıkarabilirsiniz
 • Tek bir özellik tayin edeceğimiz için buradaki Simge değerini 1′ e düşürün

acma-kapama-tusu-bozulmus-iphone-nasil-kapatabilirim-2

 • Burada kalan Simge’ ye tıkladığınızda hangi görevi üstlenmesini istiyorsanız onu seçebilirsiniz
 • AssistiveTouch’ a Ekranı Kilitle özelliğini  tayin ettim. Kullanım rahatlığı bakımından Açma/Kapama tuşu yerine kullanmaktayım

Açma/Kapama Tuşu bozulmuş olan bir iPhone’ da AssistiveTouch özelliğinin nasıl kullanılacağı konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.