Ağ Kurulumu Nedir, Ne İşe Yarar?

Ağ Kurulumu Nedir, Ne İşe Yarar?

Ağ kurulumu nedir? Neden ağ kurulumuna ihtiyaç duyulmaktadır?

İhtiyaç doğrultusunda bir ağı farklı amaçlar için oluşturabilir ve kullanabiliriz. Ağ kurulumu sayesinde bilgisayara internet erişimi sağlayabilir, bir ağ bağlantısı sayesinde de sistemlerin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayabilir ve kolayca dosya aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarda bulunan dosyaları ağa erişimi olan yazıcıakıllı telefon ve tablet gibi diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

Ev ağlarında bilgisayar yada ağ erişimli depolama birimlerinde yer alan müzik, video ve fotoğrafları ağ erişimine sahip olan medya oynatıcı, Blu-ray oynatıcı, media streamer cihazları veya akıllı televizyonlarda yürütmek, görüntülemek gibi daha kompleks işlemlere de olanak tanımaktadır. Böylelikle akıllı televizyonlar ile yüksek çözünürlüklü içerikleri, bir USB bellek yada harici diske gerek olmadan doğrudan ağ üzerinden stream ederek izleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarda yüksek depolama alanına sahip sabit diskler bulunuyorsa veya ağ bağlantılı depolama cihazı yani NAS’ a sahipseniz, ağınız üzerinden bilgisayarlarınızdaki dosyaları kolayca yedekleyebilirsiniz. Dosyaları tek bir noktada depolayarak farklı cihazlarınızdan bu verilere hızlı şekilde erişebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.