Ağlar Arası Uyuşum Temelleri…

Bu yazıda ağlar arası uyuşum (cross domain interoperability) temelleri işlenecek olup, bu konu üzerine mevcut iki uygulamanın çalışma prensipleri anlatılacaktır. 

networkAynı veya farklı üreticilerin iki veya daha fazla bilgisayarı arasında veri iletilebilmesi ve ortak süreçlerin yürütülebilmesi, karşılıklı çalışabilmenin sağlanabilmesi; birlikte çalışabilirlik (interoperability) olarak adlandırılmaktadır.

Karşılıklı çalışmanın sağlanabilmesi için alıcının, vericinin gönderdiği bilgiyi anlayabilmesi gerekmektedir. Karşılıklı çalışma; verici ve alıcı arasında kullanılacak işaretler, veri formatları ve temel aktarım birimlerinin değerlendirme yöntemleri üzerinde anlaşma ile mümkün olmaktadır.

Veri formatlarının ve bilgi alışverişinin zamanlamasını düzenleyen kurallar dizisine ise protokol denmektedir. Karşılıklı çalışma için bilgisayarların aynı protokolü uygulamaları gerekmektedir.

İletişim veya ağ cihazları üreticilerine şöyle bir bakıldığında, bir yarış görülür: Daha iyi ürün, daha ekonomik çözüm ve hep bir adım önde olma isteği. Karşılıklı çalışmanın baş koşulu belirli standartlara uymaktan geçer.

Bir sistem, bir cihaz veya bir yazılım seçilirken yalnızca onun fiyatına değil, o ürünün içermesi gereken standartları ne kadar desteklediğine ve bunların ne kadar uygulanabildiğine de bakılmalıdır.

Bilgi güvenliği uyuşumu kavramı, birbirleriyle güvenli ve güvenli olmayan yollardan haberleşebilen dağıtılmış bilgi sistemlerinin varlığı üzerine oluşmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.