Akıllı Telefonlarda Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü

Elimizden düşürmediğimiz, sürekli yanımızda bulundurduğumuz çağımızın vazgeçilmezleri olan akıllı telefonlarda gelen çağrıya cevap verebilmek için telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağımızdan çektiğimizde ise ekranın açılmasını sağlayan bir yakınlık sensörü bulunmaktadır. Bu sensörün görevini yapmaması akıllı telefonlarda yaşanılan problemlerden biri olarak gösterilebilir.

Yakınlık sensörü; iPhone, SamsungHuaweiLGHTCLenovoAsusSony gibi tüm markaların akıllı telefon modellerinde, telefonun genelde sağ veya sol üst tarafında hoparlörün (Ahize) yanında yer almaktadır. Peki,  yakınlık sensörü çalışmıyorsa bu durum neden kaynaklı olabilir?

  • Kullanılan ekran koruyucu tarafından kapatılması bu sorunun başlıca sebeplerinden birisidir (kılıfı tamamen çıkartmayı deneyin, böylelikle sorunun bu durumdan kaynaklı mı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu yöntem işinize yarayacaktır)
  • Gösterilebilecek diğer sebep ise “sensör soketi arızası” dır. Peki, sensör soketi ne sebepten dolayı arızalanır?
  1. Telefonun aldığı herhangi bir darbe sonucunda soketin kırılması yada çatlaması
  2. Soket yuvasının yerinden ayrılması
  3. Ekranda meydana gelen kırılma sonucu soket önünün kapanması
  4. Sıvı, nem ve benzeri maddelerin temasından kaynaklı oluşabilecek oksitlenmeler

Not: “Ekran koruyucu” çıkartılıp, deneme yapıldığında sorun halen devam ediyorsa yukarıda bahsettiğim “Sensör Soketi Arızası” ndan kaynaklanmaktadır. Bu işlem teknik bir arıza olduğundan yetkili bir servisin müdahalesini gerektirmektedir.

Akıllı telefonlarda yakınlık sensörü problemi ve çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.