Akıllı Telefonların Hayatımızdaki Yeri

Akıllı Telefonların Hayatımızdaki Yeri

Elimizden düşürmediğimiz çağımızın vazgeçilmezleri olan akıllı telefonlar, hayatımızın bir parçası olmaktan daha öte kaynağı haline geldiğini söylesek pek te yanlış sayılmaz. Sürekli olarak yanımızda bulundurduğumuz adeta hayatımıza yön veren telefonlar, akıllı unvanını aldığından bu yana ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkânı sağlamakta. Peki hiç düşündünüz mü bu küçük oyuncakların insan hayatındaki yeri neresidir diye?

Gün içerisinde etrafa baktığımızda bir köşe başında arkadaşını ya da bir yere gitmek için ulaşım aracını bekleyen insanların ellerinde akıllı telefonlar olduğunu görebilmekteyiz. Malum bir şeyler beklenirken keyifli vakit sunan ve vakit öldürme konusunda ilaç gibi geldiği artık bilinen bir gerçek olan akıllı telefonlar, insanlar üzerinde merak duygusunu uyandırmaktadır. Nasıl mı? Gelen mesajları her dakika kontrol etme isteği, telefona yüklenilen oyunların sürekli oynanmak istenmesi, bir sonraki adımda ne olacağının merakı telefon kullanımının ne boyutta olduğunu göstermektedir.

Örneğin bir yere gitmeyi planlıyorsunuz daha önceden gitmediğiniz bilmediğiniz bir adres “Nasıl bulacağız?” derdimiz yok artık “Nereye gideceğimizi o söyler oldu!“. Görülmesi gereken mekanlardan tutunda ucuz alış-veriş siteleri, hava durumu, nerede neyin yenileceğine, navigasyon sistemlerinin kurulması ile de hangi saatte hangi otobüsün hangi duraktan geçeceğine kadar tüm her şey hakkında bilgi edinebilmekteyiz. Mesela artık hiçbir randevumuzu hatırlamak zorunda kalmıyoruz, çünkü yanımızda alarmlı bir ajandamız var. Hesap makinesi, tutulan notlar ve birçok özelliği yanımızda taşıdığımızdan dolayı hiçbir şey için beynimizi yormamız gerekmiyor.

Ayrıca akıllı telefonlar kişilerin istediklerine de sanal ortam üzerinden kolay ulaşılmasını sağlamaktadır. Artık neredeyse bir ürünü yerinde gidip almak yerine sanal ortamdan sipariş verilerek ürünün kapıya teslim edilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Her geçen gün değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte daha az zahmet çekmemizi sağlayan akıllı telefonlar kişilere “Yorulmana gerek yok, ben senin yerine düşürüm” izlenimi oluşturmaktadır. Sunduğu rahatlıktan dolayı artık herkes, maddi gücü ne durumda olursa olsun bütçesini zorlayarak bu akıllı cihazlardan birini satın almaktadır. Hayatın büyük bir bölümünü ele geçiren akıllı telefonları artık büyük küçük herkes kullanıyor. Yaşlılar her ne kadar aktif olarak kullanamasa da gençlerden yardım alarak teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor.

Son olarak istenilen bilgilere yorulmadan ulaşılması insanların hoşuna gitse de, sürekli olarak akıllı telefonlarla haşır neşir olunmasının insan ilişkilerini zayıflattığını da söylemeden geçemeyeceğim.

Peki sizce “akıllı cihazlar hayatımızın bir parçasını mı yoksa bütününü mü oluşturmakta?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.