Android’ de Fabrika Ayarlarına Dönülmeden Önce Yapılması Gerekenler

Android’ de Fabrika Ayarlarına Dönülmeden Önce Yapılması Gerekenler

Kaynağı bilinmeyip yüklenmiş olunan birçok uygulama ve yazılım mobil sisteme zarar verebilmektedir. Bu sorunu gidermek ve sistem performansını da arttırmak adına yapılması gereken en iyi yöntem cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir.

Yazılımsal ya da virüs sorunlarından yaşanılan sıkıntıyı gidermek adına artık son çare olarak cihazları fabrika ayarlarına döndürmek durumunda kalırız. Peki, Android sistemli bir akıllı telefonu fabrika ayarlarına döndürmeden önce ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu konuya BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Fabrika Ayarlarına Dönülmeden Yapılması Gereken İşlemler

Telefonda herhangi bir sorun olduğunda kullanıcılar, sorunun tam olarak kaynağını bilemediklerinden temelinden çözmeyi yani fabrika ayarlarına getirmeyi öncelikli olarak düşünür. Yapılacak olan bu işlem cihazın depolama birimini temizleyecek ve gereksiz olan dosyaları sileceğinden, elbette telefonu fabrika ayarlarına döndürme, sorunu çözebilir. Bir nevi akıllı telefon kutusundan çıktığı ilk haline dönecektir.


Google Hesabınızın Kullanıcı Adı ve Parolasını Kontrol Etme

Cihaz fabrika ayarlarına döndürülmeden önce rehber, uygulamalar ya da diğer önemli bilgilerin tekrardan sorunsuz bir şekilde yüklenebilmesi için Google hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir. Akıllı telefonu ilk aldığınız gün oluşturmuş olduğunuz Google hesabının kontrolü için;

  1. Android’ de uygulama tepsisi ya da bildirim çubuğu üzerinden Ayarlar menüsüne ulaşın
  2. Kullanıcılar ve hesaplar (Accounts) a girildiğinde, Google hesabınızın kullanıcı adı ile karşılaşacaksınız
  3. Kilit ekran üzerine bir PIN, desen ya da parola eklediyseniz bunu unutmamanız gerekmekte
  4. Yeni parola değişimi yaptıysanız, fabrika ayarlarına dönülmeden önce her ihtimale karşı 24 saat bekleyiniz

Bilgilerin Yedeğini Alın

Android akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden önce bilgilerin yedeğini almanız önerilmektedir. Bu nedenle bilgileri micro SD kart, bilgisayar ya da Google Drive benzeri bir bulut depolama servisine yedekleyin.


Akıllı Telefonu Şarj Edin

Herhangi bir akıllı telefonu fabrika ayarlarına döndürme zaman alabileceğinden, bu işleme başlamadan cihazı en azından % 50 seviyesine kadar şarj edin. Çünkü işlem devam ederken şarjının bitmesi cihaza zarar verebilmektedir.


Yukarıda bahsedilen üç ana noktaya dikkat ettikten sonra Android işletim sistemli akıllı telefonu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Android’ de fabrika ayarlarına dönülmeden önce yapılması gerekenler konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Telefon Fabrika Ayarlarına Dönünce Rehber Silinir mi?

iPhone’ u Fabrika Ayarlarına Döndürme, Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonun Gece Boyunca Şarjda Bırakılması Doğru Mu?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.