Android’ de Karşılaşılan Yeni Sıkıntı !

Android’ de Karşılaşılan Yeni Sıkıntı !

Android platformunda bir kez daha tehlikeli yazılım olduğu tespit edildi. Bu tehlikeli yazılım 500 binden fazla cihaza bulaşmış olabilir.

androidtehlike

Açık kaynak kodlu olmasından dolayı güvenlik açıklarına çok müsait olan mobil işletim sistemi Android her ne kadar güncellenip güvenlik zafiyetlerinin önüne geçmeye çalışsa da niyeti bozmuş Hacker’ lar sürekli bu platform için zararlı yazılım geliştirip sistemi alt ediyordu.

Hedef yine Android

Kötü amaçlı yazılımlar ile Android cihazlardaki kişisel bilgileri ve en önemlisi kredi kartı gibi maddi açıdan önemli bilgileri ele geçiren Hacker’ lar Google’ a soğuk terler döktürüyordu. Ortaya çıkan yeni araştırmalar sonucu Android’ in bir kez daha güvenlik açığına sahip olduğu gözler önüne serildi. Rus güvenlik firması Group-IB tarafından keşfedilen bu kötü amaçlı yazılım açıklanan verilere göre 500 binden fazla Android cihaza bulaşmış durumda. SMS ve sosyal ağlarda yer alan internet reklamları ile bulaşan bu kötü yazılım ile kişilerin kredi kartı bilgileri kolayca elde edilebiliyor.

android-tehlikede-02

Şifreleriniz tehlikede

Güvenlik için internet bankacılığı kullanılırken gönderilen tek kullanımlık şifreler de eğer kötü yazılım bulaşmış ise cihazın ekran görüntüsü alınıp Hacker’ a gönderiliyor. Bu tehlikelerin yanında cihazınız sizin haberiniz yok iken başka birini arayabiliyor veya SMS gönderebiliyor.

Güvenlik için bunları yapın

Android’ i eğer güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız size tavsiyemiz Google Play Store haricinde ne olduğu bilinmeyen APK dosyalarını cihazınıza yüklemeyin ve Google Play Store’ dan güvenilir bir Anti-Virüs yazılımı satın alın.

Kaynak: shiftdelete.net

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.