Az Kullanılmış Klavye Tuşları

A+
A-
Az Kullanılmış Klavye Tuşları

Bilgi girilerek ya da komut verilerek kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan temel sistem bileşenlerinden biri olan klavye de, evrensel tuşlar diğer bir değişle çok sık kullanılan tuşları hepimiz bilmekteyiz. Tabi bide az kullanılan ve hatta hiç kullanmadığımız tuşlarda bulunmaktadır. Bu tuşların nasıl bir görev üstlendiğini hiç merak ettiniz mi?

az-kullanilmis-tuşlar

Evrensel olarak bilinen “harf tuşları, nümerik tuş takımı, imlecinin hareketinin sağlayan yön tuşları ve silme görevini üstlenen” tuşların yanı sıra fonksiyon ve özel tuşlardan da oluşmaktadır. Klavye’ de sıklıkla kullanılan tuşların neredeyse simgeleri silinecek duruma gelirken, bir kısım tuşlar ise ilk günkü gibi tertemiz bir şekilde bulunmaktadır. Bazı özel görevleri yerine getirmek adına atanmış az bilinen ya da hiç kullanılmayan tuşlar hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

ESC

Verilen komutları iptal etmek için kullanılan bu tuş, bazen de programlardan çıkışta kullanılır.

ALT

Rakam kombinasyonu ile birlikte kullanılarak klavyedeki bazı simgelerin çıkarılmasından tutunda başka tuş kombinasyonları ile de birlikte kullanıldığında menüleri aktif etmesinin yanı sıra klasör seçeneklerine geçişlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

ALT GR

Tek başına bir görevi olmayan simge ve işaretleri yazmak için kullanılır. Özel karakterleri yazmak için Shift tuşu ile birlikte kullanılır.

HOME

Sayfalarda satır başına geçmeye yarayan, Shift tuşu ya da Mouse ile birlikte kullanılırsa da seçme işlemini rahat bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayan bir tuştur.

END

Herhangi bir sitenin en sonda yer alan görüntüsünü ekrana getirir.

PAUSE

Daha çok bilgisayar açılışında bios ekranı geçişlerinde bilgileri okumak ve o anki ekranı durdurmak için kullanılır.

INSERT

Klavye’ de Delete tuşunun genellikle yanında bulunan, karakterler arasına yazı yazılırken önündeki yazıyı silen, kısacası üzerine yaz şeklinde özetleyebileceğimiz bir tuştur.

PAGE UP – PAGE DOWN

Sayfayı yukarı çıkarmak ya da aşağıya indirmek için kullanılır, Mouse ile yapılan yukarı-aşağı kaydırma ile aynı görevi üstlenmektedir.

PRINT SCREEN

Saklamak istediğiniz bir ekran görüntüsünü almanızı sağlar.

SCROLL LOCK

Dokümanlarda kaldığınız yeri kaybetmemek için imleci kilitleyerek, kaldığınız yeri daha kolay takip etmenize yardımcı olur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.