Bağlantılara Tıklamadan Önce Sorulması Gerekenler

Bağlantılara Tıklamadan Önce Sorulması Gerekenler

Internet ortamında bağlantılar genel itibari ile linkler olarak tanımlanırlar. Linkler, kullanıcıları bağlantılı olan sayfaya yönlendirmeye yardımcı olurlar. Tabi her tıklanan bağlantı güvenli olmamaktadır. Kötü amaçlı bağlantılar, sizleri reklam amaçlı sitelere yönlendirmenin yanı sıra daha da kötüsü bilgilerinizin çalınmasını amaçlayan sorunlu sitelere yönlendirebilir. Bu tarz bağlantılardan korunabilmek için tıklamadan önce bir kez daha düşünmeliyiz desek pek de yanlış sayılmaz.

Herhangi bir forum, blog siteleri ya da benzeri platformlarda, paylaşılan bağlantılara tıklamadan önce şu soruları kendimize yöneltebiliriz.

Bu bağlantıya hangi noktadan ulaştım?

Örneğin BilisimBiLGi’ de çekilişe yönelik herhangi bir bilgi gördüğünüzde, bu bağlantının gerçekçi olduğunu düşünebilirsiniz ama aşırı hareketli bir web sayfası üzerinde şu ürünleri kazanabilirsiniz gibi vaatte bulunanlara itimat etmemeniz yerinde bir karar olacaktır.


Bağlantıda Ne Bulmayı İstiyorum?

Sosyal medya hesapları, banka hesapları ya da buna benzer çok önemli olabilecek kişisel bilgilerinizin bulunduğu web sayfalarına yönlendirildiğinize dair uyarı içerikli bilgileri önemsemelisiniz, yönlendirilme sağlanmadan önce bir duraklamalısınız. Yoksa bu tarz bir bağlantı da, güvenli olunmayan bir siteye yönlendirilmeye hazır olmalısınız.


Bağlantının İçeriği Neye Benzemekte?

Herhangi bir forumda, blog sitelerinde ya da benzeri platformlarda, paylaşıma tıklamadan önce bağlantı adresini görmek için bağlantıyı içeren metnin üzerine imleci getirmelisiniz. Eğer bu bağlantı adresinin içerikle alakası olmadığını düşünüyorsanız, bağlantıya kesinlikle tıklamamalısınız.


Bağlantı Hakkında Kullanıcıların Yorumları Nelerdir?

Güvenilir görünmeyen bağlantılara tıklamadan önce, bu bağlantıya daha önceden tıklayan kullanıcıların yorumları dikkate alınmalıdır. Bunun için bağlantı adreslerini arama motorları üzerinden sorgulayarak, bağlantının güvenilir olup olmadığı kontrol edilerek öğrenilmelidir.


Son olarak kötü amaçlı bağlantılardan korunmak için sizin kullanmış olduğunuz yöntemler de bizim için önemlidir. Bu tarz bağlantılardan korunma yöntemlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İşletim Sistemim Ne Zaman Kuruldu, Öğrenmenin Yolu!

Wi-Fi Düzgün Çekmiyor, Nedeni Ne Olabilir?

Görev Çubuğu Daha Etkili Nasıl Kullanılır?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.