Bildirim Merkezi Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

Bildirim Merkezi Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

Gelen bildirimlerinizi tek bir çatı altında toplamanıza yardımcı olan ihtiyaç duyulduğunda da gelen uyarıların tamamını gözden geçirebileceğiniz Bildirim Merkezi, iPhone sahipleri tarafından kullanılan özelliklerin başında geldiğini söyleyebilirim. Sizde iOS 8 ile birlikte hayatımıza giren bildirim ekranını çok daha işlevsel kullanmaya yardımcı olan Bildim Merkezi widget’ larını kullanıyor musunuz?

iphone-uygulamalari

iOS 8 ile birlikte kullanım rahatlığı bakımından sıkça kullanmaya başladığımız widget’ ların, yani Apple’ ın söylemi ile “mini uygulamaların” hangilerini kullanmak istiyorsak bildirim merkezi ekranının en altındaki “Düzenle” butonuna tıklayarak seçebilirsiniz. Aslında cihazınızı verimli kullanma açısından gereksiz gördüğünüz ya da sizin için önemli olanları seçip, ön plana çıkartabilirsiniz.

IMG_077200

Bildirim merkezinde benimde kullandığım, kullanım kolaylığı bakımından hayatınızı kolaylaştıracak 4 widget’ ı sizlere anlatmak istedim.

Yahoo Hava Durumu Uygulaması

Bilindiği üzere iOS hava durumu raporlarını, Yahoo firması tarafından sunulan hizmetlerden yararlanarak kullanıcılarına sunmaktaydı. Hava durumu uygulamasında görsellik olarak herhangi bir değişikliğe gitmeyen Apple’ a, Yahoo firması alternatif bir uygulama geliştirdi. Uygulamayı indirip, incelediğinizde bulunduğunuz yerden tutunda, saati ve hava durumu görselliğini adeta ön plana çıkararak yansıtıyor.

IMG_0767001

Uygulamaya ayrıntılı olarak baktığımızda; nem, görüş mesafesi, hissedilen sıcaklık, rüzgar ve basınç şiddetleri, yağış oranları ve hatta bulunduğunuz yerin gün doğumu ve gün batımı saatlerini ekrana getiriyor. Ayrıca widget özelliği ile de hava durumuna çok daha hızlı ve pratik bir şekilde göz atmamızı sağlıyor.

Wunderlist Uygulaması

iOS işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilmiş, yapılacak işlerin listesini tutmaya yardımcı olan bir takip uygulamasıdır. Widget özelliği ile de bildirim merkezinde bugün yapılması gereken işleri görebiliyor ve hatta yapılanları tamamlandı olarak işaretleme imkanı da sunuyor.

IMG_0780

Evernote Uygulaması

iOS işletim sistemli çalışan akıllı telefon ve tabletlerde en çok kullanılan not alma uygulamasıdır. Uygulamaya ayrıntılı olarak baktığımızda; internet üzerinde ya da günlük yaşantımızda önemli bilgileri saklamaya yarayan bir uygulamadır. Kullanımı oldukça basit bir arayüze sahip olan Evernote’ un ses kayıt özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca widget özelliği ile de bildirim merkezinde kolayca yeni bir not, hatırlatıcı veya liste oluşturabiliyor, fotograf ekleyebiliyor ve hatta son baktığınız notlara da kolayca erişebiliyorsunuz.

IMG_078200

Wdgts Uygulaması

Oldukça kullanışlı diyebileceğimiz widget uygulaması Wdgts ile bildirim merkezine yerleştireceğiniz “takvim, şarj durumu, batarya durumu, bellek durumu, hesap makinesi gibi birçok işleme çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz. Eğer widget’ lar ile çok daha kapsamlı bildirim merkezine sahip olmak istiyorsanız, mutlaka bulunması gerekenler arasında Wdgts yer verilmelidir.

IMG_076500

Bildirim merkezi üzerinde hayatınızı kolaylaştıracak widget’ ların bazılarını detaylandırmak istedim. Eğer sizinde sıkça kullandığınız widget’ lar var ise bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.