Bilgisayardaki Tüm Programlara Sadece Bir Klasör Üzerinden Ulaşın!

Bilgisayardaki Tüm Programlara Sadece Bir Klasör Üzerinden Ulaşın!

Her geçen gün gelişen ve kullanım kolaylığı ile de kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows’ ta gizli Applications klasörü sayesinde sistem üzerinde kurulu olan tüm programlara buradan ulaşabilmeniz mümkün.

Bilgisayara sizin tarafınızdan eklenmiş olan uygulamaların yanı sıra Windows’ un da kendi bünyesinde bulunan uygulamalarda sabit disk üzerinde yer kaplamaktadır. Tabi ki bu hususta kullanıcılar tarafından en merak edilen konu da sistemde yüklü olan uygulamaların bilgisidir. Bu durum içinde kullanıcılar tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan yol ise Program Ekle/Kaldır penceresidir. Her şeyde olduğu gibi bu pencerenin yanı sıra başka bir alternatifin olduğunu söyleyebilirim.

Windows işletim sistemi bünyesinde Çalıştır komutuyla açabileceğimiz bir Applications klasörü bulunmaktadır. Bu klasörde kullanıcı tarafından yüklenen uygulamaların yanı sıra Windows’ un varsayılan olarak kurduğu uygulamalarda burada yer almaktadır.

Bilgisayardaki Tüm Programlara Sadece Bir Klasör Üzerinden Nasıl Ulaşılır?

  • Windows’ un gizli olan Applications klasörünü açabilmek için öncelikli olarak Çalıştır penceresine açın. Tabi bu pencereye ulaşmanın en kısa yolundan bahsedelim;

Klavyede yer alan Windows + R tuş kombinasyonu kullanılarak ya da Windows + X tuşlarına ve ardından Ç tuşuna basılarak ta Çalıştır penceresine erişebilirsiniz.

  • Çalıştır penceresi açıldıktan sonra aşağıda yer alan komutu girin ve onaylayın

shell:AppsFolder

Not: Tabi son olarak Applications klasörü ile ilgili söyleyeceğim önemli bir husus bulunmakta. Herhangi bir uygulamayı silmek isteyeceğinizi varsayalım, kesinlikle silme işlemi için bu klasörü kullanmayın. Bu alanı kullanmanız durumunda silmiş olduğunuzu sandığınız o uygulama sonralarda sizi sıkıntıya sokabilecek bir takım kalıntıları beraberinde getirebilir. 

Bilgisayardaki tüm programlara sadece bir klasör üzerinden ulaşın konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

İşletim Sistemim Ne Zaman Kuruldu, Öğrenmenin Yolu!

Windows’ ta Toplu Dosya İsmi Değiştirme

Dosya Gezginine Hızlı Erişim Kısayolları Ekleme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.