Bu Çekirdek Dedikleri Ne İşe Yarar

Bu Çekirdek Dedikleri Ne İşe Yarar

Daha önceleri kullanmış olduğumuz bilgisayarlarımız tek çekirdekli işlemcilerden oluşmaktaydı. Şimdilerde PC, notebook ve hatta tabletlerimizde bulunan işlemciler çift, dört yada sekiz çekirdekli olarak karşımıza çıkmakta. Mutlaka merak etmişsinizdir nedir bu çift çekirdekli işlemci ile dört çekirdekli işlemci arasındaki fark? Çok çekirdek ne işimize yarar?

  • Çekirdeğin Anlamı:

Her işlemci çekirdeği, ayrı bir merkezi işlem birimini ifade eder. Örnek verecek olursak çift çekirdekli işlemci, tek çipli bir işlemci gibi görünür ancak içerisinde iki işlem birimi yer almaktadır. Ek merkezi işlem birimleri, birden çok işi aynı anda yapabilmektedir.

  • Saat hızı:

İşlemcilerin ne kadar hızlı çalıştığını gösterir (tabi ki tek başına hızı ölçmekte yeterli değildir). Örnek verecek olursak Intel’ in Core i5-3330 işlemcisi, 3GHz ile çalışan dört çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeklerin her biri 3GHz’ de çalışır.

  • Çift çekirdek hızı ikiye katlamaz:

Yazılımların birçoğu tek iş parçacığı kullanacak şekilde yazıldığından, iş birden fazla işlemciye dağıtılmamaktadır. Dolayısıyla da tek iş parçacıklı bir yazılımı 4 çekirdekli bir işlemcide çalıştırdığınızda, sadece tek çekirdekte çalışacaktır; diğer işlemciler ise farklı işler için boşta, hazır olarak bekleyeceklerdir. Bazı uygulamalar ise çoklu çekirdeklerin sunduğu avantajları kullanırlar. Bunlar arasında Google’ ın Chrome web tarayıcısı, bazı oyunlar, sıkıştırma yazılımları buluyor. Ancak çoğu yazılım, tek çekirdeğimizi kullanacaktır. Çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmanız, MS Office’ i iki kat hızlı çalıştıracağınız anlamına gelmemektedir. Tabi birçok yazılımı aynı anda kullanıyorsanız yada sanal makinelerden faydalanıyorsanız çoklu çekirdeğin farkını elbetteki hissedeceksiniz. İşlemcinin çekirdek sayısı ile alakalı anlatacaklarım bu kadar.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.