Bu Kısaltmalar Neyi İfade Ediyor?

Bu Kısaltmalar Neyi İfade Ediyor?

İsmi ya da kısaltmaları ile sürekli olarak günlük bilgisayar kullanımlarında üç-dört harfli olarak karşılaştığımız terimlerin tam olarak ne işe yaradığını biliyor muydunuz?

 

BIOS, HTML, Mbps ve MBR gibi kısaltmaları mutlaka duymuş ya da karşılaşmışsınızdır. Peki sürekli olarak karşılaşılan bu kısaltmaların tam açılımlarının yanında ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

ISP: Internet Service Provide. Internet aboneliğinizi aldığınız şirket. Örneğin TTNet, Turkcell Superonline gibi

Mbps: Megabits per second. Saniye başı aktarılan Megabit sayısı. Internet hız ölçütü.

MBR: Master Boot Record. Sisteminizin boot ederken sabit diskinizde ilk baktığı yer.

USB: Universal Serial Bus. Uluslararası kablo ve bağlantı aparatlarında kullanılan standartlardan biri. En son sürümü USB 3.0’dır.

HDD: Hard Disk Drive. Sabit Disk Sürücüsü. Kısaca Sabit Disk. Temel depolama aygıtlarından biridir.

HTML: Hyper-Text Markup Language. Websitelerinin içeriğini ve temelini oluşturan birincil programlama dili.

BSoD: Blue Screen of Death. Bizdeki haliyle mavi ekran. Sistemin belirli bir hata nedeniyle çalışmasının aniden durmasına denir. UNIX sistemlerde “kernel panic” olarak bilinir.

CPU: Central Processing Unit. Merkez İşlem Birimi. Genel adıyla İşlemci. Sistemlerde verileri işleyen en önemli parçadır.

RAID: Redundant Array of Independent Disks. Hızı ve performansı arttırmak için birden fazla HDD’ nin bir aradan çalışmasına denir.

SSD: Solid State Drive. Katı Hal Diski. HDD’ lerden daha pahalı ancak çok daha yüksek performans veren depolama aygıtı.

VPN: Virtual Private Network. Çeşitli şifrelemeler ile kullanıcıların sanal ortamda güvenli olarak dolaşmasına olanak sağlayan servis.

VoIP: Voice Over Internet Protocol. Internet bağlantısı sayesinde sesli iletişim kurmayı sağlayan servislerdir. Örnek: Skype.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.