Bulundukları Ortamın Rengini Alan Bukalemun Robot

Bulundukları Ortamın Rengini Alan Bukalemun Robot

Hareket kabiliyetleriyle adeta kendilerine hayran bıraktıran robotlar, gelişen teknoloji ile birlikte yapabildiklerine bir yenisi daha ekliyor.

bukalemun-robot

Hiç ummadığınız bir anda herhangi bir yerde karşılaşacağınız robotlar artık hayal olmaktan çıkıp, gerçeğe dönüşüyor. Çin’ de Guoping Wang of Wuhan University‘ deki araştırmacılar, bulundukları ortamın renklerine bürünebilen bukalemun robot geliştirdi. “Plasmonic Gösterim” teknolojisinin kullanıldığı robot üzerinde 50 nanometre çapında ölçüm yapabilen ekranlar ve pek çok deliği üzerinde bulunduran cam levhalardan oluşuyor. Işık sensörleri yerleştirilen robot farklı renkleri dönüştürebilmesi için modifiye edilmiş. Bu sayede sensörler, paneller üzerinde algılanan rengi yansıtmasını sağlıyor.

Şuan için kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanıyabilen bu robotlar, çalışmaların devam ettiği ve özelliklerin arttırıldığı teknoloji ile gelecekte önemli işlere imza atacağı öngörülüyor.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.