Büyük – Küçük Harf Değişikliği ( Word – Excel )

Büyük – Küçük Harf Değişikliği ( Word – Excel )

Yazı yazmada, metinlerin düzenlenmesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı kullanıcılar için çok önemli bir araç olan Microsoft Word’ te yada sayısal verileri tablolar halinde tutan gerek duyulduğunda tüm hesaplamaları ve analizleri yapmaya olanak sağlayan elektronik tablolama programı Microsoft Excel’ de bilgi girerken yanlışlıkla Caps Lock tuşunun açık bırakılması yüzünden yazılanların büyük harfle yazıldığını fark ettiniz. Bu durum karşısında size oldukça yardımcı olacak muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen ama unutulan, az bilinen ya da hiç bilinmeyen Word ve Excel‘ de kullanabileceğiniz bir özellikten bahsetmek istiyorum.

Word’ te Büyük – Küçük harf değişikliği nasıl yapılır?

Büyük – Küçük harf değişikliğini uygulamak istediğiniz alanı öncelikli olarak belirleyin ve daha sonra aşağıda yer alan tuş kombinasyonunu uygulayın.

SHIFT + F3

Not: Küçük durumdayken bu tuşlara ilk basıldığında ilk harfi büyük olarak değiştirir, ikinci kez basıldığında tüm harfleri büyük olarak değiştirir, tekrar basıldığında ise eski halini alır.

Excel’ de Büyük – Küçük harf değişikliği nasıl yapılır?

Büyük – Küçük harf değişikliğini aşağıda yer alan formüller sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

=BÜYÜKHARF(A2) bu kod ile (“Küçük harfleri Büyük harflere dönüştürmede”)
 
=KÜÇÜKHARF(A2) bu kod ile (“Büyük harfleri Küçük harflere dönüştürmede”)

Not: Hangi hücredeki harfleri değiştirmek istiyorsanız, o hücre değerini parantez içerisinde belirtin.

Word ve Excel’ de büyük – küçük harf değişikliğine yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.