Buzdolabınız Saldırıya Uğrayabilir!

Buzdolabınız Saldırıya Uğrayabilir!

Bilgisayarlaştırılan akıllı cihazlar, kötü niyetli yazılımların da hedefi haline geliyor. Akıllı hale dönüştürülen otomobil, TV, oyun konsolu, buzdolabı gibi pek çok cihaz risk altında.

smart_fridge4-3139Teknolojinin geçirdiği evrimle birlikte ‘bilgisayarlaştırılan’ akıllı cihazlar, kötü niyetli yazılımların da çeşitlenmesini beraberinde getirecek. Akıllı hale dönüştürülen otomobil, TV, oyun konsolu, buzdolabı gibi pek çok cihazda da ağırlıklı olarak Android işletim sistemi kullanılıyor.
Android işletim sistemi, bugün artan mobil cihaz kullanımı nedeniyle günümüzde saldırıların en hızlı yükseliş gösterdiği işletim sistemi olarak öne çıkıyor.


ESET Araştırma Uzmanları, yeni nesil ev aletleri ve bilgisayar tehditleri açısından geleneksel olmayan ancak hedef olabilecek akıllı cihazları şöyle sıralıyor:

· Otomobiller

Günümüzde gittikçe daha karmaşık bilgisayar sistemlerine sahip olan ve içindeki parametrelerin akıllı telefonlar ve yazılımlar aracılığıyla kontrol edilebildiği otomobiller kullanılıyor. Bu cihazlardaki güvenlik açıklarının saldırganlar tarafından bulunarak suistimal edilme ihtimali gün geçtikçe artıyor. Bazı otomobillerin sunduğu internet bağlantısı kabiliyeti ile bu tür saldırılar daha kolay bir hale gelebilir.

· Akıllı Televizyonlar

Teknolojik anlamda evrim geçiren televizyonlar, internete bağlanarak içerik indirmeyi mümkün kılıyor. TV’nin bulunduğu evde olup bitenleri görebilecek ön kameranın da eklenmesiyle gelecekte bu cihazların siber suçluların hedefi haline geleceği söylenebilir. Gelecekte bu cihazlar için daha çok tehdidin tasarlanacağı ihtimal dahilindedir, ancak doğrudan kâr elde etmek yerine mağdurun gizliliğini işgal etmeye odaklanılacağı da söylenebilir.

· Akıllı Evler

Akıllı evler, bir evin; verimli güç yönetimi, konfor ve güvenlik gibi öğelerle donatıldığı bir grup sistemden meydana gelir. Daha önceden geleneksel nitelik taşıyan ama evrim geçirerek akıllı evlerin bir parçası haline gelen unsurlar, siber suçluların hedefi haline gelebilir.

· Akıllı Aydınlatma Sistemleri

Aydınlatma sistemleri de internete bağlı akıllı telefonlardaki uygulamalar ile kontrol edilebilir hale geldi. Böyle bir sistem konfor ve keyif açısından oldukça faydalı olmasına rağmen, araştırmacılar mağdurların erişim bilgilerinin çalınarak izinleri olmadan akıllı aydınlatma sistemlerinin kontrol edilebildiğini göstermiştir. Böyle bir durum sinir bozucu olmasının yanında sistemin kurulu olduğu bölgenin fiziksel güvenliğini de tehlikeye sokabilir.

Yeni nesil buzdolaplarında internet bağlantısı özelliği bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar buzdolabındaki yiyeceklerin durumunu ve miktarını kontrol edebilmekte, internet üzerinde yemek tarifleri arayabilmektedir veya sipariş verebilmektedir. Bu tür özellikler, kötü niyetli kodlar ile teknolojinin normal işleyişini bozmasına neden olmaktadır.

Saldırganlar, örneğin gece buzdolabının kapısını açabilmekte, içindeki yiyeceklerle ilgili durum ve miktar bilgisinde oynama yapabilmektedir.

· Oyun Konsolu, Saatler, Ev Aletleri ve Diğerleri

Günümüzde, tüketiciler internete erişebilen saatler, fotoğraf makineleri, sabit telefonlar, oyun konsolları hatta aynalar satın alabilmekteler. Bütün bu cihazların bir ortak noktası, işletim sistemi olarak Android kullanmaları. Birçok farklı cihaz üzerinde aynı işletim sisteminin kullanılması, saldırganların tek bir kötü niyetli kod geliştirerek bütün cihazları etkileyebilmesini mümkün kılmaktadır.

Kaynak: Shiftdelete

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.