Cep Telefonundaki Pil Ömrünü Arttıracak Teknoloji !

Cep Telefonundaki Pil Ömrünü Arttıracak Teknoloji !

Teknoloji alanında gelişmeye devam eden Türkiye, Türk gencin bir projesi üzerine ilerleyen dönemde cep telefonlarındaki pil sürelerini 4 kata çıkaracak.

akıllı-telefonlar

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)’ nin Makine Mühendisliği bölümünde öğrenci olan Ceyhun Derinboğaz, Rus bilim adamları tarafından bulunmuş olunan nanoteknoloji ürünü ile grafen maddesini birlikte kullanarak cep telefonlarındaki batarya gücünü dörde katlayan pil üretti.

Bu pil aynı zamanda lityum iyon pillere göre 2 kat daha hızlı şarj olduğu ve buna bağlı olarak kullanım sürelerinin de % 400 daha uzun kullanılabildiği açıklayarak, bu teknoloji için patent başvurusunda bulunduğu belirtti.

Ceyhun Derinboğaz’ ın açıklamasında “Geliştirdiğimiz pilin en büyük sorunu, 10 kez şarj edip deşarj ettikten sonra ömrünün azalmaya başlaması. Azalıp en sonunda lityum iyon pillerle aynı performansa düşüyor. Ancak bu sorunu da aşacak fikirlerimiz var. Grafen’ le birlikte, başka bir madde ile pilin dayanıklılığını 1-2 yıl aynı seviyede kalacak” açıklamasında bulundu.

GRAFEN NEDİR ?

En ince ve en güçlü iki boyutlu materyal olan grafen, bir tür karbon atomu, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. Kurşun kalemlerin kağıt üzerine yazmasını sağlayan grafit, grafen tabakalarının üst üste binmesinden oluşuyor.

grafen

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.