Chrome’ da Kaldırılamayan Uzantılar Nasıl Kaldırılır?

Chrome’ da Kaldırılamayan Uzantılar Nasıl Kaldırılır?

Üzerinde binlerce eklentinin olduğu geniş bir arşive sahip olan Google Chrome’ a, yüklemiş olduğunuz eklentiler zaman zaman program aracılığı ile tarayıcıya yerleşerek soruna yol açabilmekte. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda tarayıcı ayarları üzerinden bu eklentiyi kaldırmanız yeterli olacaktır. Ama uygulamaların bazılarında eklentiyi kaldırma seçeneği yer almadığından müdahale etme şansınız olmamaktadır. Böylesine zararlı uygulamayı uzantıların içerisinden kaldırmak için aşağıdaki adımları incelemeniz yeterli olacaktır.

chrome-eklenti-ekrani

Normalde yüklü olan eklentiyi kaldırmak istediğinizde, eklentinin yanında “çöp kutusu” simgesi yer almaktadır. Sorunlu olan eklentinin yanında böyle bir simge bulunmadığından eklentiyi el ile kaldırmanız gerekecektir.

  • Öncelikle araç çubuğunda yer alan chrome-sekme  simgesine tıklayın
  • Burada alt tarafta yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklayın
  • Gelen kısımda sol tarafta yer alan “Uzantılar” sekmesine tıklayın
  • Buradan “Uzantılar” başlığı altında yer alan eklentileri görmektesiniz
  • Yukarıda yer alan “Geliştirici modu” nun yanındaki kutucuğu işaretleyin
  • Daha sonra resimde görüldüğü gibi zararlı olduğunu düşündüğünüz uzantının kimlik bilgisini göreceksiniz, bu bilgiyi not edin.

chrome-kaldirilamayan-uzantı

Öncelikli olarak açık tüm Google Chrome sayfalarını kapatın, ardından bilgisayarınız üzerinden aşağıdaki yolu izleyin.

C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

Dosyalarınız gizli olabileceğinden AppData klasörünü göremiyor olmanız normaldir, dosyaların gizliliğini ortadan kaldırmanız gerekmekte. Karşınıza gelen pencerede daha önce uzantının kimlik bilgisini not etmiştiniz, Chrome uzantısını klasör içerisinde bulun ve silin. Yapılması gereken işlem bu kadar.

Chrome tarayıcısında silemediğiniz bir uzantı, istenmeyen bir yazılımın yüklü olduğuna işaret olduğunu unutmayın.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.