Dosya Gezgini’ nde Arama Özelliği ile Tüm Resimleri Bulma

Dosya Gezgini’ nde Arama Özelliği ile Tüm Resimleri Bulma

Çekilen resimlerin depolanma noktası (bilgisayar, harici disk, USB bellekler) olarak yer almaktadır. Tabi bu kadar çok depolanma alanları kullanılıyorsa resimlerin kaybolma olasılığı bir o kadar da fazladır. Resimlerin nerede olduğunu hatırlayamadığımızdan tek tek aramakta tabi ki zahmetli olmaktadır. Aslında bu konu hakkında Windows’ un kullanıcılarına sunduğu basit bir yol bulunmaktadır. Dosya Gezgini‘ nde işinize yarayacağını düşündüğüm bir ipucundan bahsetmek istiyorum.

Resimleri bulmanın farklı yolları elbetteki mevcuttur. Bazı kullanıcılar yazılım tercih etseler de, pek çok kişi ek yazılım kullanılmasını istememektedir. Dosya gezgininde farklı bir arama özelliği kullanarak, aranılan resimleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Nasıl mı?

Windows’ ta Dosya Gezgini’ nde Arama Özelliği ile Tüm Resimler Nasıl Bulunur?

Dosya Gezgini’ nde arama özelliğini kullanabilmek için;

  • Öncelikli olarak Dosya Gezgini’ ni açın
  • Daha sonra aramak istenilen dizini seçin ( burada isterseniz c: d: isterseniz de harici disk ya da flash bellek) Tabi bu alanda bilgisayarı seçip, komple bilgisayar üzerinde de tarama yaptırabilirsiniz
  • Seçimi yaptıktan sonra pencerenin sağ üst tarafında yer alan arama kutusuna tıklayın. Tıklamanın ardından arama sekmesi belirecektir
  • Ara sekmesinde yer alan Tür butonuna tıklayın ve açılır menüden Resimler ögesini seçin. Yapılan bu işlemden sonra arama kutusunda aşağıdaki tarama kelimesi oluşacaktır. (Dilerseniz bu kısa tarama bilgisini kopyalayıp kullanabilir, dilerseniz de kendiniz aynı şekilde yazabilirsiniz)

dosya-gezgini-arama-ozelligi-ile-tum-resimleri-bulma-1

tip:=resimler

Tabi klasör içerisinde ve tüm alt klasörlerinde tüm resimlerin araması yapılacağından, tarama sonuçları resim yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir.

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından aranılan resimler karşınıza gelmektedir. Resimler üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayarak, “Dosya Konumunu Aç” seçeneğini tıklayabilir ve bu resmi ilgili klasöre taşıyabilirsiniz.

Dosya Gezgini’ nde arama özelliği ile tüm resimleri bulma konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.