Dosya Gezgini’ nde Dosya ve Klasörlerin Tam Yolunu Gösterme

Dosya Gezgini’ nde Dosya ve Klasörlerin Tam Yolunu Gösterme

Her geçen gün gelişerek kullanıcıların beğenisini kazanan Windows 10 işletim sistemi üzerinde Windows + E tuş kombinasyonu kullanılarak ta ulaşabildiğimiz Dosya Gezgini’ nde bazen aranılan bir belge veya resim olduğunda, belleklerde ya da harddisk’ te bulunan (C: D: ..) dizinlerinde, aramış olduğumuz dosyaları buluruz. Ancak bu dosyaların tam olarak nerede olduğunu bir bakışta anlayamayız. Bunun nedeni de Dosya Gezgini adres satırına bakıldığında sadece klasör isminin görüntülenmesidir. Aslında bu konu hakkında Windows’ un kullanıcılarına sunduğu basit bir yol bulunmaktadır. Dosya Gezgini’ nde size oldukça yardımcı olacağını düşündüğüm muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen ya da hiç bilinmeyen bir detaydan bahsetmek istiyorum.

Normalde ilgili ögenin nerede olduğunu başlık çubuğunun sol tarafına bakarak görebilmekteyiz. Ancak bu işleme gerek kalmadan tam yolunu görebileceğiniz kısa bir yol elbette mevcuttur.

Windows 10’ da Dosya Gezgini Başlık Çubuğunda İlgili olan Klasörün Tam Yolu Nasıl Görüntülenir?

Windows 10’ da Dosya Gezgini başlık çubuğunda ilgili olan klasörün tam yolunu görüntüleyebilmek için;

  • Öncelikli olarak Dosya Gezgini’ ni açın
  • Daha sonra Dosya Gezgini üzerinde bulunan sekmelerden öncelikli olarak Görünüm ve ardından Seçenekler’ e tıklayın

Dosya-Gezgini-Dosya-ve-Klasörlerin-Tam-Yolunu-Gosterme-1

  • Klasör seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine tıklayın. Ardından Dosya ve Klasörler başlığı altında bulunan Başlık çubuğunda tam yolu görüntüle seçiminin hemen yan tarafında bulunan onay yerine tik atın, daha sonra Uygula ve Tamam butonlarına tıklayarak kaydedin

Dosya-Gezgini-Dosya-ve-Klasörlerin-Tam-Yolunu-Gosterme-2

  • Yapılan bu işlemlerin ardından artık başlık çubuğu aşağıdaki gibi değişecektir

Dosya-Gezgini-Dosya-ve-Klasörlerin-Tam-Yolunu-Gosterme-3

Tabi eski haline getirmek yani Dosya Gezgini adres satırına bakıldığında sadece klasör isminin görüntülenmesi istendiğinde yine yukarıdaki adımları takip edilerek, Başlık çubuğunda tam yolu görüntüle seçiminin hemen yan tarafında kutucukta bulunan onay tikini kaldırın Uygula ve Tamam tuşlarına tıklayın

Windows 10 Dosya Gezgini’ nde dosya ve klasörlerin tam yolunu gösterme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.