Düşük Pil ya da Kritik Pil Seviyesi için Uyarı Sesi Ayarlama

Düşük Pil ya da Kritik Pil Seviyesi için Uyarı Sesi Ayarlama

Notebook kullanıcısı isesiniz, muhtemelen bir çoğumuz tarafından bilinen yada hiç bilinmeyen bir bilgiyi sizinle paylaşmak isterim.”Normalde arkadaşımın notebook u pil seviyesi düşük ya da kritik noktalarına geldiğinde bir uyarı sesi ile bilgilendirirken, benim notebook böyle bir bilgilendirmeyi yapmamakta. Bu sorunun nedeni ve çözüm yolu hakkında yardımcı olabilir misiniz?” sorusuyla karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım.

Notebook’ ta bir şeylerle uğraşırken ya da oyun oynarken pil seviyesinin düştüğünü fark edemeyebiliriz.  Bir süre sonra düşük pil seviyesi noktasına gelindiğinde sistem haliyle kapanışa geçecektir. Halbuki pilin ne durumda olduğuna dair bir bilgiyi aynı cep telefonlarında olduğu gibi bir uyarı sesi ile alabilsek, mükemmel olur.

Windows 10′ da Düşük Pil ya da Kritik Pil Seviyesinde Uyarı Alarmı Nasıl Oluşturulur?

  • Masa üstünde boş bir alanda mouse sağ tuşuna ve ardından açılan pencereden Kişiselleştir‘ e tıklayın
  • Açılan pencerede sol kenar menüsünde Kişiselleştirme başlığı altında yer alan Temalar bağlantısına tıklayın
  • Tema ayarları içerisinde bulunan Sesler bağlantısına tıklayın
  • Ardından Ses ayarları penceresi açılacaktır. Buradan Ses Efekti sekmesine aktif durumdayken Program Olayları başlığı altında Düşük Pil Uyarısı ve Kritik Pil Uyarısı ayarlarını bulun

Dusuk-Pil-Kritik-Pil-Uyari-Sesi-1

  • Düşük Pil Uyarısı ya da Kritik Pil Uyarısı seçeneklerinden herhangi birini seçin ve Sesler başlığı altında yer alan açılır menüyü kullanın. Buradan herhangi bir sesi seçebilir, dinlemek içinse Sına butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Daha sonra Uygula ve Tamam butonlarına tıklamanız yeterli olacaktır. ( Windows seslerinden birini seçebileceğiniz gibi kendi zil sesinizi de seçebilirsiniz. Zil sesi seçebilmek için Gözat.. butonuna tıklayın. Bu ekrandan zil sesinizi bularak seçin, sırasıyla Uygula ve Tamam tuşlarına tıklayın )

Windows 10′ da düşük pil ya da kritik pil seviyesinde uyarı alarmı nasıl oluşturulur sorusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.