e-Devlet ile Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet ile Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Lise ve üniversite mezuniyet belgelerinin e-Devlet üzerinden nasıl alınabileceği konusuna bu yazımızda sizler için değindik.

Eskiden büyük zahmetlere girip uzun kuyruklar bekleyerek yapılması gereken işlemleri, e-Devlet platformu sayesinde artık kısa zaman içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. e-Devlet sayesinde artık çoğu kişi işlemlerini online olarak halledebiliyor.

İşe başlarken ya da burs programına başvururken mezuniyet belgesi, kurumlar tarafından talep edildiğinden bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Mezuniyet belgesi, artık e-Devlet sayesinde okula gitmeden online ortamda alınabiliyor.

e-Devlet üzerinden mezuniyet belgesi nasıl alınır, bu yazımızda sizlere bahsedeceğiz.

e-Devlet Üzerinden Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Eskiden mezuniyet belgesini almak için okula gitme şartı gerekiyordu. Malum hayatın yoğunluğu içerisinde olan birçok kişiyi ise bu durum zorluyordu. Neyseki, internetin yaygınlaşmasıyla beraber bu sorunlara bir çözüm getirildi.

e-devlet-ile-mezuniyet-belgesi-nasil-alinir-1

Online ortamda mezuniyet belgesini e-Devlet’ ten rahatlıkla alabilmektesiniz.

Bu belgeyi almak için uzun bir süre beklemenize gerek yoktur. Sadece birkaç dakika zaman ayırarak, mezuniyet belgesini rahatlıkla alabilirsiniz. İşte e-Devlet üzerinden mezuniyet belgesini alabilmek için yapılması gereken adımlar;

 • Öncelikli olarak tarayıcı üzerinden e-Devlet‘ in web sitesine girişi sağlayın

https://www.turkiye.gov.tr

 • e-Devlet giriş ekranı üzerinden TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek hesabınıza ulaşın (e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz)
 • e-Devlet’ e girdiğinizde ana sayfada yer alan arama çubuğuna hangi mezuniyet belgesi almak istiyorsanız yazın
 1. Yükseköğretim için Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı)
 2. Lise için https://www.puttygen.net/

  , 0, 0, 0)” class=”has-inline-color has-black-color”>Lise Mezun Belgesi
  Sorgulama (Milli Eğitim Bakanlığı)

Yukarıdaki adımları uygulayarak, mezuniyet belgenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, gerekli olan işlemin nasıl yapılacağı bilgisini detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca dilerseniz, Numara Hangi Operatörde Nasıl Öğrenilebilir? bu içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Peki, siz paylaşmış olduğumuz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak, bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

Akıllı Telefonların Orijinal Olup Olmadıkları Nasıl Anlaşılır?” haberini okumak için buraya tıklayın

Adıma Kayıtlı Hatları Sorgulama” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hazan dedi ki:

  Lise mezuniyet diplomamı kaybettim bulamıyorum. Okula gitmeden e-Devlet üzerinden alınabileceğini duymuştum. Çok güzel özetlemişsiniz elinize sağlık

  1. KILIC dedi ki:

   Teşekkür ederim Hazan hanım. Paylaşımın yararlı olmasına sevindim

 2. Ozge dedi ki:

  ??