Excel’ de Belirli Olan Satır ve Sütunları Dondurma

Excel’ de Belirli Olan Satır ve Sütunları Dondurma

Sayısal verileri tablolar halinde tutan gerek duyulduğunda tüm hesaplamaları ve analizleri yapmaya olanak sağlayan elektronik tablolama programı Excel’ de çok sayıda veriyi hücrelere girmekteyiz. Tabi hücrelere o kadar veri girilirken hangi sütunun verisi neydi sorunu da ortaya çıkmakta ve her defasında hücrelere verilen başlıklar kontrol edilmektedir. Haliyle her seferinde yapılan bu işlem zaman kaybına da yol açmaktadır. Excel çalışma sayfasında zaman kaybını önlemek adına verileri görebileceğiniz bir şekilde sabit kalmasını sağlayıp, sayfanın kaymasını engelleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Çok satırlı bir Excel çalışma sayfasında alt tarafta bulunan bir  hücreye veriyi yazmak için fare tekerleğinden yardım alarak aşağıya doğru kaydırma hareketi gerçekleştiririz. Ancak hangi hücrede ne verisi olduğu belirsiz olduğundan fare tekerleğini bu sefer üst tarafa doğru kaydırma ihtiyacı duyarız. Bir sürü satırı kaydırmak yerine üstteki başlıkları sabitleyerek, bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

Excel’ de Belirlediğiniz Satır ve Sütunlar Nasıl Sabitlenir?

  • Öncelikli olarak Excel’ de çalışma sayfasını açın
  • Ardından üst menüde yer alan “Görünüm” sekmesine tıklayın
  • Daha sonra “Bölmeleri Dondur” menüsüne tıklayın. Burada sadece başlık kısmının dondurulması isteniyorsa açılır menüden “Üst Satırı Dondur” seçimine tıklayın, Seçili satırı ve sütunları dondurmak içinse yine “Bölmeleri Dondur” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır

Excel-Satir-Sutun-Dondurma

Yapılan bu işlemlerin ardından artık bir sürü satırı kaydırmak yerine üst başlığı sabitleyerek, son verileri yazmak istediğimiz hücreye rahatlıkla yazabiliriz.

Excel’ de belirlediğiniz satır ve sütunları dondurma konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.