Excel’ de İki Tarih Arasındaki Farkı “Gün, Ay, Yıl” Olarak Hesaplamak

A+
A-
Excel’ de İki Tarih Arasındaki Farkı “Gün, Ay, Yıl” Olarak Hesaplamak

Numaralandırılmış sıralardan ve harfler ile isimlendirilmiş hücrelerden oluşan bir hesap tablosu programı olarak karşımıza çıkan Excel‘ de, iki tarih arasındaki farkı ” GÜN, AY, YIL ” şeklinde hesaplayabilirsiniz. Nasıl mı?

  • GÜN FARKI

Öncelikli olarak iki tarih arasındaki farkı bulma işlemi için aşağıda yer alan formülü kullanın

 =B3-C3

( GÜN FARKI =Çıkış Tarihi (B3) – Giriş Tarihi (C3) )

( GÜN FARKI = D3 )

iki-tarih-arasindaki-fark-1

  • YIL

Gün farkı ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken işlem 1 yılı 365 gün olarak düşündüğümüzde kaç yıla tekamül ettiğini bulmak. Bu işlem için aşağıda yer alan formülü kullanın.

=AŞAĞIYUVARLA(GÜNFARKI/365;0)

( YIL = B6 )

iki-tarih-arasindaki-fark-2

  • AY

Bu işlemin ardından ay değerini bulmak içinse toplam gün farkından bulmuş olduğumuz yıl değerinin gün olarak karşılığını çıkartıp, kalan değeri 1 ayı 30 gün kabul ederek 30’ a bölüyoruz. Bu işlem için aşağıda yer alan formülü kullanın.

=AŞAĞIYUVARLA((D3-B6*365)/30;0)

( AY = C6 )

iki-tarih-arasindaki-fark-3

  • GÜN

Artık son değer olan gün sayısını öğrenebilmek için toplam gün farkından, yıl değerinin gün karşılığı ve ay değerinin gün karşılığını çıkartıyoruz.

=D3-B6*365-C6*30

iki-tarih-arasindaki-fark-4

Sonuç olarak karşımıza yıl, ay ve gün değerleri çıkmış olacak.

Excel’ de iki tarih arasındaki farkı “Gün, Ay, Yıl ” olarak hesaplamanın nasıl yapıldığı hakkında paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.