Excel’ de Klavye Yön Tuşları Çalışmıyor!

Excel’ de Klavye Yön Tuşları Çalışmıyor!

Sayısal verileri tablolar halinde tutan çeşitli formülleri kullanarak organize, biçimlendirme, hesaplama ve raporlama gibi işlevleri zahmetsizce yapmaya olanak sağlayan elektronik tablolama programı Excel’ de, karşılaştığım ilginç bir sorunu sizinle paylaşmak istedim.

Her zaman olduğu gibi Excel’ i açıp kullanmaya başladığımda, herhangi bir hücreye bir rakam yazıp klavyedeki yön tuşlarını kullanarak başka bir hücreye geçmek istediğimde garip bir sorunla karşılaştım. Normalde seçili olan hücre A1 hücresi olsun yön tuşlarından aşağı ok tuşuna basıldığında A2 hücresine geçilirken, hücre geçişi yapmayıp sadece sağ tarafta yer alan kaydırma çubuğunun hareketini sağladığını fark ettim. Öncelikli olarak ayarların bozulduğunu düşünerek, biraz ayarları kurcaladım. Herhangi bir şey bulamadım, bu duruma yönelik araştırmalarda bulundum ve sorunun neyden kaynakladığını buldum çözümü sizinle paylaşmak istedim.

Yaptığım araştırmalar sonucunda hani ne yaparsanız yapın, ne düşünürseniz düşünün aklınıza gelmeyecek bir durum olur ya aynen öyle garip bir çözümü olduğunu fark ettim. Sorun klavyede bulunan yanlışlıkla bastığım Scroll Lock tuşundan kaynaklıyor olmasıymış.  ( SCROLL LOCK tuşunu pasif hale getirin ) Scroll Lock tuşu, aktif halde olduğunda Excel kullanılırken yön tuşlarının aşağı-yukarı, sağa-sola hareket etmesini engellenme özelliğine sahip olduğunu, karşılaştığım bu durum sonucunda öğrendim.

Tabi iş yerinizde ya da evinizde Excel kullanımını zorlaştırmak istediğiniz bir kişi varsa, kullanımı adeta işkenceye dönüştürmek için yapılacak bir ipucu olarak ta düşünebilirsiniz.

Excel’ de klavye yön tuşları çalışmıyor sorunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.