Excel’ de Satırlardaki Verileri Sütunlara Dönüştürme

A+
A-
Excel’ de Satırlardaki Verileri Sütunlara Dönüştürme

Verileri analiz etme ve işleme olanağı sunan Excel’ de, farklı dosyalar üzerinde çalışma yaptığını söyleyen eşim hazırladığı bir rapor için ihtiyacı olan verileri aldığını söyledi. Ancak bazı bilgilerin alt alta bulunduğunu oysa yan yana sıralı sütunlar halinde olsa çok daha kullanışlı olacağını dile getirdi. Elbette bunun tersi bir durumda başınıza gelebilir yani veriler yan yana sıralanmıştır ama siz bunları alt altta sıralamak isteyebilirsiniz.

Örneğin 10 a yakın veri her biri bir satıra gelecek şekilde alt alta sıralanmış, elbette bunlar çok daha fazla olabilir. Sütunlardaki verileri satırlara dönüştürme ya da satırlardaki verileri sütunlara dönüştürme işlemi için aşağıda yer alan adımları izlemeniz ve beraberinde uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Buradaki amaç satırlardaki tüm verileri sütunlara aktarmak (yan yana sıralamak) bunun için tüm verileri seçin ve ardından klavyeden CTRL + C tuş kombinasyonu ya da mouse sağ tuşunu kullanarak Kopyala seçimine tıklayın
excel-satir-sutun-degisim-1
  • Daha sonra bir alt satıra geçin ve burada mouse sağ tuşuna tıklayıp Sırayı Değiştir ikonuna tıklayın (resimde görüldüğü gibi)
excel-satir-sutun-degisim-2

Yapılan bu işlemin ardından alt alta bulunan verilerin anında yan yana sütunlar haline dönüştüğünü göreceksiniz. Eğer tam tersi işlem yapmak isteseniz yine aynı şekilde verileri kopyaladıktan sonra Sırayı Değiştir ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

NOT: Bu değişimi sağlamak için kullanılan ikona “Sırayı Değiştir” adı verilirken, macOS işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarında yüklü Excel’ de “Devrik Dönüşüm” olarak adlandırılmaktadır.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Excel’ de Satırlardaki Verileri Sütunlara Dönüştürme” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Excel’ de Klavye Kullanılarak Satır ve Sütun Ekleme” haberini okumak için buraya tıklayın

Verilerin Yerlerini SHIFT Tuşu ile Değiştirin” haberini okumak için buraya tıklayın

Excel’ de Belirli Olan Satır ve Sütunları Dondurma” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.