Excel ve Word’ te Otomatik Kaydetme Özelliğinin Zaman Aralığını Belirleme

Excel ve Word’ te Otomatik Kaydetme Özelliğinin Zaman Aralığını Belirleme

Harfler ile isimlendirilmiş hücrelerden oluşan bir hesap tablosu programı olarak karşımıza çıkan Microsoft Excel‘ de aynı zamanda yazı yazma metinlerin düzenlemesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı kullanıcılar için çok önemli bir araç olan Microsoft Word‘ te üzerinde çalıştığınız, sizin için önemli olan bir dokümanın kaydedilmeden kapatıldığında dosyanın kurtarılması adına çok önemli olan bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bilindiği üzere Excel ve Word’ te yaptığınız çalışmalar ara ara otomatik olarak kaydedilmektedir. Kaydetmeyi unutsanız bile bu özellik sayesinde çalışmalarınız otomatik olarak kayıt altına alınmaktadır. Tabi ki bu otomatik kaydetme özelliğinin zaman aralığını kendiniz belirlerseniz daha verimli kullanım sağlamış olursunuz.

Excel ve Word’ te Otomatik Kaydetme Özelliğinin Zaman Aralığının Belirlenmesi

Daha önceleri oluşturduğunuz ya da yeni oluşturacağınız Excel veya Word dokümanının otomatik olarak her iki dakikada bir kayıt altına alınmasını istediğinizde, bunun için yapılması gerekli olan işlem;

  • Öncelikli olarak üzerinde çalıştığınız dokümanı açın, ardından üst tarafta yer alan Dosya menüsüne tıklayın
  • Daha sonra açılan menüden alt tarafta yer alan Seçenekler‘ e tıklayın

excel-doldurma-tutamaci-1

  • Excel Seçenekleri penceresinden sol tarafta yer alan menüden Kaydet sekmesine tıklayın
  • İşlemin ardından Çalışma kitaplarını kaydet başlığı altında yer alan “Otomatik kurtarma bilgilerini …. dakikada bir kaydet” seçiminin hemen sol tarafında yer alan kutucuğu işaretleyin ve ardından kaç dakikada bir kaydetmesini istiyorsanız, bu alanda rakamsal olarak belirleyin (Örneğin; 2) ve Tamam tuşuna basarak onaylayın

Excel-Kaydedilmeyen-Dosya-1

Çalışma dokümanına bundan sonra gireceğiniz bilgiler örneğin 2 olarak belirlediyseniz, her iki dakikada bir otomatik olarak kaydedilecektir. Yapılan bu işlemlerin ardından kayıt altına alınmadan dosya üzerinden çıkıldığında artık bu bilgiler, önbellek te yerini alacaktır. Bu işlem sayesinde de bu bilgileri kurtarmış olacağız.

Son olarak Excel veya Word dokümanında otomatik kaydetme özelliğinin kullanılmasını istemiyorsanız “Otomatik kurtarma bilgilerini .. dakikada bir kaydet” seçeneğinde yer alan kutucuktaki tiki kaldırıp, kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Excel ve Word’ te otomatik kaydetme özelliğinin zaman aralığını belirleme konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.