Facebook Hesabını Güvende Tutmanın Yolları

Facebook Hesabını Güvende Tutmanın Yolları

Facebook hesabınızın çalınmasını önlemek adına alınması gereken önlemlerle ilgili yapabileceğiniz bir takım ayarlar sonucunda güvenlik paranoyası olanların az da olsa rahatlayacağı bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Dünya’ da bilinen ve en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook’ ta kullanıcı sayılarının fazla olması güvenlik önlemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu kadar kullanıcı arasından benim hesabıma bir şey olmaz deyip gerekli olan önlemleri almamak çok büyük sıkıntılara neden olabilmektedir.

Facebook hesabının güvenliğini arttırmak adına alabileceğiniz önlemleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

KARIŞIK ve GÜÇLÜ PAROLA

Bir hesabın güvenli olabilmesi için gerekli olan önemli nokta, hiç şüphesiz ki paroladır. Hesap için belirlenecek parola da sadece harf ve rakam kullanmak yerine “tire, alt tire, nokta” gibi işaretlere de mümkün olduğunca yer verilmelidir. Genellikle kullanıcılar parolayı unutabilme gibi durumların yaşanmasına karşı doğum günü yada özel günlerini parolaya dahil ettiklerinden, güvenlikte buna bağlı olarak düşmektedir.

Bu durumu önlemek adına örneğin “PAROLA123 yerine P.a21RO3lA” gibi parola kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

 

GİRİŞ ONAYLARI

Giriş onayları ile Facebook, hesabınıza her girmek istediğinizde size özel şifre göndermesiyle güvenliğinizi sağlıyor. Bu sayede bilinmeyen herhangi bir yerden hesabınıza giriş yapılmak istendiğinde oturum açılmasını engelliyor.

Giriş onaylarını etkin hale getirebilmek için yapılması gereken “Ayarlar, Güvenlik ve ardından Giriş Onayları” yolunu izleyin. Burada “Bilinmeyen tarayıcılardan hesabıma erişmek için güvenlik kodu istesin” onay kutucuğunu işaretledikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın.

facebook-hesap-guvenligi-1

 

UZAKTAN OTURUM YÖNETİMİ

Tanımadığınız bir cihaz üzerinden Facebook oturumunu açtığınızı varsayalım. Oturum açarken oturumu sürekli olarak açık tut derseniz, siz oturumu kapatıncaya kadar ya da kullandığınız tarayıcının geçmişini temizleyene kadar oturum açık kalmaktadır. Bu durum karşısında hesabınız sıkıntıya girebilir.

Sonuç olarak hesabın güvende kalmasını istiyorsanız her zaman çıkış yapmayı unutmayın. Farz edelim ki çıkış yapmayı unuttunuz, o an için herhangi bir noktadan Facebook hesabına giriş yaparak “Ayarlar, Güvenlik ve ardından Giriş Yaptığın Yer” seçeneğine girilerek açık oturumları kapatabilirsiniz.

facebook-hesap-guvenligi-2

 

TELEFON NUMARASININ TANIMLANMASI

Kullanıcılar Facebook şifresini unuttuğu zaman hesabı kurtarabilmek için genellikle e-posta adresini kullanırlar. İzlenen bu yol ile çoğu zaman hesabın kurtarılması mümkün olmamaktadır. Tabi Facebook hesabınıza cep telefonunuzu tanımladıysanız, unutulan şifreyi rahatlıkla sıfırlayabiliyorsunuz. Facebook hesabına telefon numarasını tanımlamak için

  • Öncelikli olarak “Ayarlar, Mobil ve ardından Telefon Ekle” yolunu izleyin
  • Gelen kısımda “Ülke ve Mobil Operatör” kısımlarını seçtikten sonra “Sonraki” seçimine tıklayın
  • Daha sonra telefonunuzdan F yazıp 3266‘ ya mesaj gönderin
  • Bu işlemden sonra bir mesaj alacaksınız, gelen mesajdaki kodu “Telefon Ekle” sayfasında yer alan “Onay kodu” bölümüne girdikten sonra işlem tamamlanacak.

Anlatılan önlemleri dikkate almanız durumunda, hesap güvenliğini büyük oranda korumuş olursunuz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.