Facebook’ ta Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Facebook’ ta Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Facebook’ ta yapılan tüm aramaların kayıt altında tutulduğunu biliyor muydunuz? Bu durum kimileri için rahatsızlık yaratmasa da bazı sakıncalı durumlara neden olabileceğini düşünüyor ve Facebook’ un kayıt altına aldığı arama geçmişinin nasıl temizleneceğini soruyorsanız, işte cevabı..

facebook-arama-gecmisi

Kısa zaman önce Facebook’ ta yapılan aramaların kayıt altında tutulduğuna yönelik bir arkadaşımın bana yönelttiği soru üzerine, bu konuyu kendi hesabım üzerinden kontrol ettim. Arama kutusuna herhangi bir şey yazıp Enter’ a basıp incelediğimde, son yaptığım arama ve geçmişe yönelik tüm arama kayıtlarım ile karşılaştım. Kullanıcılar tarafından bilinen ya da fark edilmeyen bu durum kimileri için rahatsızlık yaratmayabilir, ancak bazı sakıncalı durumlara neden olabilir düşüncesi ile Facebook’ ta yapılmış olan arama geçmişinizin nasıl temizleneceği konusunda bilgi vermek istedim.

Facebook’ ta yapılmış olan arama geçmişini temizlemek için, Facebook ana sayfasına giriyoruz.

Buradan üstte yer alan mavi renkteki barın en sağındaki aşağı yönlü ok tuşunun olduğu düğmeye (oturumun kapatıldığı yer olarak ta söyleyebilirim) tıkladıktan sonra açılan listeden “Hareketler Dökümü” seçeneğine tıklıyoruz.

facebook-ara-kayitlari-silme-1

Gelen bir sonraki Hareketler Dökümü listesi içerisinde yer alan “DAHA FAZLA” seçeneğini tıkladıktan sonra liste genişliyor ve buradan “Ara” tuşuna tıklıyoruz.

facebook-ara-kayitlari-silme-2

Bu işlemlerin ardından sonunda arama kayıtlarına ulaştık. Eğer sizde inceleyecek olursanız, geçmişte yapmış olduğunuz tüm arama kayıtlarının listesinin burada yer aldığını görürsünüz. Arama kayıtlarını tek tek silebileceğiniz gibi tüm arama kayıtlarını da silmeniz mümkün.

facebook-ara-kayitlari-silme-3

Tüm arama kayıtlarını temizlemek istiyorsanız sağ üst köşede yer alan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelen pencereden tekrar “Arama Kayıtlarını Sil” tuşuna tıklıyoruz. Bahsettiğim tüm bu adımları yaptıysanız, arama kayıtlarınız tamamen temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Srgz Blog dedi ki:

    Güzel bir anlatım olmuş, nacizane bende zamanında bu konuyu kaleme almıştım. Alternatif anlatım isteyenler için link aşağıdadır.