Fare Kullanımındaki Püf Noktalar

Fare Kullanımındaki Püf Noktalar

Sürekli klavye ve mouse ile haşır neşir olanlar özellikle kısayol tuşları sayesinde bilgisayar kullanımını oldukça hızlandırabilirler. Aslında yapılan bu işlemin bize zamandan çok kolaylık sağladığını söyleyebilirim. Tabi ki birden çok kısayol mevcut, hepsini aklımızda tutmaktansa kullandıkça aklımızda kalabilecekler den bahsetmek istedim.

fare-kisayol-tuslariİnternet kullanımında hem daha pratik hemde daha zevkli kullanım imkanı sunacak olan kısayol tuşları;

SHIFT + SOL TIK

Örneğin sitelerde ve yazılarda gezinirken ya da klasörlerde seçim yapılmak istendiğinde CTRL + A tuş fonksiyonunu hepimiz kullanabilmekteyiz. Ancak Mouse ile bu seçimi farklı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle seçime başlayacağınız yere tıklamanız ve ardından SHIFT tuşu ile birlikte seçimin biteceği noktaya tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede daha rahat bir seçim yapacağınızı söyleyebilirim.

ÇİFT ve ÜÇ TIKLAMA ile Seçim Yapma

Herhangi bir kelime üzerinde çift tıklamanız sonucunda o kelimeyi seçebilir, tüm cümleyi ya da paragrafı seçmek içinse üç kere tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer çift tıktan sonra fareyi sürüklerseniz de seçimi kelime kelime yapacaktır.

SAĞ TUŞ Kullanımı

Seçim yapılan herhangi bir nesne üzerinde sağ tıkladığınızda açılan menünün tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse herhangi bir dosya üzerinde ya da yazı seçili haldeyken sağ tuşa tıklandığında kopyalama yapabilir ve istenilen yere yapıştırabilirsiniz.

İpucu : Herhangi bir dosya ya da yazı seçili haldeyken sağ tık ile sürüklerseniz, tuşun bırakılması anında sağ tık menüsünün açılması sonucunda kopyalama gibi bir takım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kopyala ve daha sonra yapıştır işlemini bu sayede tek işleme düşürerek zaman kazanabilirsiniz.

İpucu : Tarayıcılarda linklerin üzerinde CTRL tuşu basılı durumdayken tıklanırsa, o link ayrı sekmede açılacaktır.

CTRL + SOL TUŞ ile Seçim Yapmak

CTRL tuşu basılı durumdayken SOL TIK ile seçim yaparsanız, çoklu seçim yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak masaüstünde kullanılmayan simgeler üzerinde CTRL tuşu ile birlikte tıklayarak seçim yapabilir ve ardından silebilirsiniz.

Mouse Yan Tuşlarının Kullanımı

Artık neredeyse son çıkan farelerin hepsinde yan tuşlar yer almaktadır. Bu tuşlar sayesinde program kullanarak istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Varsayılan olarak bulunan soldaki tuş geri, sağdaki tuş da ileri görevini üstlenmektedir. Bu şekilde internette gezinti çok daha rahat olacaktır. Bu işlemi yaptığınızda her geri gidişte fareyi tarayıcının en üstüne sürükleyip geri butonuna basmak zorunda kalmayacaksınız.

Düğmeye Git Özelliğini Kullanılması

Düğmeye git özelliği sayesinde açılan mesaj pencerelerinde fare imlecinin Tamam düğmesinin üzerinde otomatik olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde örneğin bir dosya silerken onay kutusuna fare imlecini çekmek zorunda kalmayacaksınız.

Düğmeye Git özelliğini aktif edebilmek için;

  • Denetim Masasını Açın
  • Fare Özelliklerini Açın
  • Fare Seçenekleri Sekmesine gelin
  • Düğmeye Git yazısının altındaki seçeneği tıklayın.
  • Daha sonra Tamam tıklayın

İpucu : Bu özelliğin ayarlaması yapılırken, diğer fare seçeneklerine de göz atmanızda fayda olduğunu söyleyebilirim. Örneğin fare imlecinin hızını arttırabilir ve bu sayede daha verimli çalışabilirsiniz.

Mouse’ u Kullanarak Pencereleri Kontrol Edin

Pencere üzerinde en üstte yer alan mavi alana çift tıklanması sonucunda tam ekran yapabilirsiniz. Pencerenin sol üst köşesindeki ikona çift tıklayarak ta pencereyi kapatabilirsiniz.

Fare Tuşlarının Ayarlanması

Mouse üzerinde ikiden fazla tuş bulunuyorsa, mouse ile birlikte gelen yazılımın yüklenmesi sonucunda her tuşa farklı bir görev atayabilirsiniz. Örneğin fare tekerleğinin sağ-sol tuşunu ileri-geri olarak kullanmayacaksanız daha sık kullandığınız bir görev atayabilirsiniz. Mesela açık pencereler arasında geçiş yapma olanağını sağlayabilirsiniz.

Mouse Tekerleğinin Tam Olarak Kullanılması

Sayfalarda aşağı-yukarı gezinme için kullandığımız fare tekerliği sadece bu özelliğe mi yarıyor? Aşağıdakiler fare tekerleğiyle yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  • Mouse’ un tekerleği sadece bir tekerlek değil, bir buton olarak da kullanılabilir. Bu tuş sayesinde linklerin üzerine tıklandığında ayrı sekmede açabilir, açık olan sekmelerin de üstünde mouse tekerleğine tıklayarak sekmeyi kapatabilirsiniz.
  • CTRL tuşu basılı halde iken mouse’ un tekerleğini kaydırmanız üzerine internet sayfalarında, Word belgelerinde zoom özelliği olarak kullanabilirsiniz.
  • Bazı mouseların tekerleğini sağa ya da sola çekildiğinde geri-ileri şeklinde kullanılabilir.
  • Ayrıca mouse un tekerleğini sayfanın herhangi bir boş alanında tıklayarak ta gezinme yardımcısını çıkabilir ve bu sayede farenin sürüklenmesi ile sayfa kaydırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mouse’ un pratik kısayol tuşları, bilmeyen kullanıcılar için oldukça faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.