Geleceğin Çözünürlüğü 4K ile Gelinen Nokta

Geleceğin Çözünürlüğü 4K ile Gelinen Nokta

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte televizyonlarda buna bağlı olarak gelişmekte. Gelişen yeni nesil televizyonları merak ediyorsanız, 4K teknolojisini artık daha fazla duyacağınızı söyleyebiliriz. 4K televizyon teknolojisi hakkında bilinmesi gereken noktalar…

4k-teknoloji

Her alanda gelişen teknoloji, televizyon alanında da gelişmesini sürdürüyor. Zaman içerisinde televizyon ekranlarının büyümesi sonucunda standart olan TV’ ler artık yetersiz kalmaya başladı. Buna bağlı olarak ekran büyümesi beraberinde TV’ ler deki çözünürlükleri de görüntü kalitesi bakımından iyi sonuçlar ortaya çıksın diye ilk olarak HD Ready standardı ortaya çıkarılmış ve beraberinde Full HD TV’ ler ile raflardaki yerini almıştı. Şimdi ise 4K HD TV’ ler, yani geleceğin yüksek çözünürlüğüne sahip teknolojisi ile karşı karşıyayız. Firmalar artık bu teknolojiyi ürünlerinde kullanmaya başladılar bile.

Donanım yapısının var olduğu, ancak bu yapıya uygun içeriğin kısıtlı olduğunu 3D TV’ ler de olduğu gibi 4K TV’ ler içinde durumun aynı olduğunu söyleyebilmekteyiz. 4K televizyona geçmeniz şuan için size bir avantaj sağlamayacak . Tabi ilerleyen zaman dilimi içerisinde mevcut kullanılan yayın üzerinde içeriklerinde zamanla yaygınlaşmasıyla beraber televizyonlardaki yerini alabileceğini söyleyebiliriz.

4k-teknoloji-01

Full HD televizyonlardaki 1080p çözünürlüğünün bir sonraki adımını temsil etmekte, yani 1080p’ nin tam 4 katı çözünürlük yapısını sunmaktadır. 4K yapısı yatayda 4000, dikeyde ise 2000 pikseli üzerinde barındıran çözünürlüğün adı da diyebiliriz. 4K aslında video izlenirken çözünürlük seviyesi bakımından 640×480 (480p) ile başlayıp, 1280×720 (720p) ile yükseldikten sonra 1920×1080 (1080p) zirveye çıkılan çözünürlük noktasında zirvenin de ötesi diyebileceğimiz 3840×2160 (4K).

720p ile 1080p çözünürlük arasındaki fark aslında çoğumuz tarafından anlaşılmayabilir. 4K teknolojisi yapısında sunulan çok keskin görüntünün farkını anlayabilmek için çok büyük bir ekrana sahip olmanız gerektiğini de belirtelim. 4K yapısıyla sunulan çözünürlükteki TV’ ler ile filmler daha iyi izlenir mi? sorusunu da beraberinde getiriyor aslında. Buda tabi ki filmin çekildiği kaliteye bağlı elbette. Gerçek anlamda 4K kalitesinin yakalanması isteniyorsa doğal 4K çözünürlükteki içeriklere para dökmeniz kaçınılmaz olacaktır. 

4k-teknoloji-02

Sonuç olarak gerçekten satın alınmaya değer olabilecek seçenekler tercih ettiğimizde neredeyse üzerilerinde bulunan her yatay çizgi için 1 dolar istenmekte. Uygun fiyatlı olanlar tercih edilmek istendiğinde çözünürlük açısından başarılı olunsa da renk üretimi konusunda oldukça başarısız olduğunu söyleyebiliriz. 

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.