Girilmesi İstenmeyen Site Nasıl Engellenir?

Girilmesi İstenmeyen Site Nasıl Engellenir?

Herhangi bir siteyi nasıl engellerim?” Son zamanlarda aldığım sorulardan birini sizinle paylaşmak istedim. Tarayıcılara (Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer vb) yüklenebilen eklentiler ile engellemeniz mümkün. Ancak tüm işlemi tek tek tarayıcılara yapmanız gerekmekte, farklı bir tarayıcıdan engellediğim dediğiniz sitelere giriş yapabilirsiniz. Genel bir engelleme yapılabilir miyim? sorusunu yönelttiğinizi duyar gibiyim. Tabi ki herhangi bir yazılıma yada eklentiye gerek duymadan işlemi yapabilirsiniz.

İşletim sistemi üzerinden yapılacak ufak bir işlem sayesinde artık hiçbir tarayıcıdan engellemiş olduğunuz siteye erişim sağlanamayacaktır.

İşletim sistemi üzerinden bir site nasıl engellenir?

  • Öncelikli olarak Bilgisayarım’ dan C:\Windows\System32\drivers\etc klasörüne girin
  • Burada yer alan Hosts dosyasına çift tıklayın ve ardından Birlikte Aç seçeneğini tıkladıktan sonra Not defterini seçtikten sonra Tamam‘ a tıklayın. Dosya açıldıktan sonra karşımıza bilgiler gelecek
  • Örneğin Facebook sitesine erişimi engellemek istiyorsunuz

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com

  • Dosyayı düzenleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Kaydet demeniz yeterli olacaktır

girilmesi-istenmeyen-site-nasil-engellenir-1

Bu işlemleri yaptığınızda belirlemiş olduğunuz tüm web sitelerini engellemiş olacaksınız. Engellemiş olduğunuz sitelere hiçbir tarayıcı üzerinden erişim sağlanamayacaktır. Tekrar sitenin engelini kaldırmak istersek te yine aynı adımları izleyerek, burada yer alan site bilgisini silmeniz yeterli olacaktır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Vatandaş dedi ki:

    Maalesef bu işlem bazı sitelerde işe yaramadı.Demedi demeyin.