Gmail’ de Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Gmail’ de Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Acele veya dalgınlık ile meydana gelen hatalar sonucunda eklenilmesi gereken dosyaların unutulmasının yanı sıra yanlış alıcılara gönderilen e-postalardan dolayı da pişmanlık duymuşuzdur. Hangi sebeple olursa olsun bu gibi durumlarda gönderilen e-postaları geri alabilmek, gerçekten değerli bir hale geliyor. Yanlışlıkla gönderilen e-postalar, Gmail’ in geri alma özelliği sayesinde artık sıkıntılı bir durum olmaktan çıkacak. Nasıl mı? İşte cevabı…

gmail-azbilinenyonleri

Google’ ın mail hizmeti olan Gmail’ de yanlışlıkla gönderilen mailleri hemen geri alabilmek için öncelikle ilgili özelliği aktifleştirmemiz gerekmektedir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan yapılması gereken işlemleri açıklamamıza geçelim.

  • Tabi ki öncelikli olarak Gmail hesabımıza giriş yapmamız gerekiyor.
  • Hesaba giriş yapıldıktan sonra sağ üst tarafta yer alan “çark butonu” na tıklayın ve ardından “Ayarlar” menüsüne ulaşın.
  • “Ayarlar” menüsüne geçiş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan sekmelerden “Genel” penceresindeki “Göndermeyi geri al” başlığı içerisinde yer alan “Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir” kutucuğunu işaretleyerek aktif hale getiriyoruz.
  • Ardından sayfanın altında yer alan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna bastıktan sonra etkinleştirme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum adımları aşağıdaki görsellerde de görebilirsiniz.

gmail-gonderi-gerialma-1

gmail-gonderi-gerialma-2

Varsayılan olarak tanımlı 10 saniyelik süreyi, dilerseniz 30 saniyeye kadar çıkarabilirsiniz. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, belirlediğiniz saniye dikkat edilmesi gereken önemli nokta tabi ki. Dilerseniz özelliği hemen test etmek için bir mail oluşturun ve gönderin. Postayı gönderdiğinizde sayfanın hemen üzerinde “İletiniz gönderildi. Geri al  İletiyi göster” şeklinde bir yazı çıktığını göreceksiniz. “Geri al” butonuna bastığınız takdirde yine aynı yerde “Gönderme işlemi geri alındı” şeklinde bir yazı çıkacak ve mailiniz gönderilmeyecektir.

gmail-gonderi-gerialma-3

gmail-gonderi-gerialma-4

Gmail’ de e-posta gönderirken acele ile yapılan hataları düzeltmek için imkan sağlayan bu özelliği kapatmak isterseniz de yukarı bahsetmiş olduğum adımları tekrar izleyerek, işlevi devre dışı bırakabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.