Google’ dan Verileri Paylaşma Şekli

Google’ dan Verileri Paylaşma Şekli

Devletler 2013′ te Google‘ dan 50 bin kullanıcının verilerini istedi. Peki, Google bu taleplere nasıl yanıt veriyor? Süreci anlatan, eğlenceli bir videoyla yine Google oldu.

google-search

Kullanıcı gizliliğini korumak dendiğinde Google ilk akla gelen kurumlar arasında yer almayabilir. Ancak her yıl açıklanan şeffaflık raporlarında aslında senaryonun çok daha kötü olabileceği anlaşılıyor. 2009 yılından bu yana yayınlanan raporlarda dünyanın dört bir yanındaki devletlerin Google’ dan talep ettikleri kişisel verilerde artış gözleniyor. 2013 yılı ise tam anlamıyla bu konuda zirve yapıyor.

Yüzde 120′ lik artış ile 2009’dan 2013′ e dev bir sıçramanın gözlendiği raporlarda, geçtiğimiz yıl toplamda 50 binin üzerinde kişisel veri paylaşım talebi Google’ a devletler tarafından iletilmiş durumda. Buna karşın, Google’ ın bu gibi taleplere karşı elinin ise her geçen yıl güçlendiğini görüyoruz. Zira Google 2010’da devletlerden gelen veri paylaşım taleplerinin yüzde 76’sına yanıt vermiş iken, 2013′ te bu oran yüzde 64′ e düşüyor.

Peki, Google bu yasal prosedürleri nasıl uyguluyor? İnternet devine bir hükumet tarafından iletilen veri paylaşım talepleri nasıl bir süreçten geçiyor? Şeffaflık raporuyla birlikte paylaşılan video bu konuya da açıklık getiriyor:

 

Kaynak: shiftdelete

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.