Google, Gözümüzün İçine Kadar Girecek !

Google, Gözümüzün İçine Kadar Girecek !

Google’ın aldığı yeni bir patent, teknolojiyi artık kelimenin tam anlamıyla “gözümüze sokuyor”. Akıllı kontakt lensler mi geliyor? Teknoloji gözümüze nasıl girecek?

Hafta başında Google, Android Wear‘ı duyurarak Android ile yapılabileceklerin ucu bucağı olmadığını göstermişti. Şimdi ise daha fazlasıyla karşımızda: gözlükten sonra, çok alıcılı kontakt lens devri!

Patent başvurusundaki görselde gösterilen kontakt lensin üzerinde üç adet fotodiyot mevcut. Fotodiyotlar, aldığı ışık seviyesine göre durum değiştirebilen elektronik parçalardan başkası değil. Peki gözün içinde bunların ne işi var?

google-patent-goz1

Cevabı çok basit: göz kırpmayı bir giriş yöntemi olarak kullanabilmek için. Yani akıllı telefonunuza veya başka bir akıllı veya giyilebilir cihaza göz kırparak komut verebilirsiniz. Hatta işi abartıp Mors alfabesiyle mesajlaşabilirsiniz bile.

Aslında daha pratik kullanımlarına bakacak olursanız, televizyon başında uyuyakaldığınızda televizyon siz uyuyunca kapanabilir, bu sayede elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

google-patent-goz2

Şimdiye kadar göz kırpmayı bir giriş yöntemi olarak kullanabilmek için harici kamera içeren çözümler kullanılıyordu, ancak Google’ın bu patentinde iş tamamen değişiyor. Üstelik kontakt lensin içindeki tek sensör ışık sensörü de değil: basınç sensörü, sıcaklık sensörü, iletkenlik ve elektrik alan sensörleri de mevcut.

Google bu patenti tam olarak nasıl kullanır bilmek zor. Belki akıllı kontakt lens üretmek için kullanır, belki Google Glass ile birleştirir. Tabii cevaplanmamış bir sürü soru var, örneğin lensin gücünü neden alacağı. Gözünüzü şarja mı takacaksınız?

Kaynak: Shiftdelete

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.