Google’ ın Bilinmeyen Gizemli Yanları

Google’ ın Bilinmeyen Gizemli Yanları

İnternet araçları, arama motoru gibi hizmetleri ile her gün kullanılan ve yapılan aramaları bıkmaksızın cevaplayan Google, muhtemelen bilinmeyen gizemli yanları ile kullanıcılarını şaşırtıyor! Bunlar neler mi? İşte en ilginç olanlardan bir kaçı…

google-detayli-arama

Günümüzde arama motoru alanında neredeyse bir tekel olan Google, arama motoru hizmetinin yanı sıra internet araçları ve Android işletim sistemi ile de herkes tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca farklı kodlar ile yapılan aramalar sonucunda ekrana gelen bilgi ve çeşitli animasyonlar ile bilinmeyen gizemli yanlarını, internet kullanıcılarına göstermesi ile de gündemde kalmayı başardığını söylersek pekte yanlış sayılmaz.

Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Google’ ın gizemli yanlarını maddeler halinde anlatmaya başlayalım.

Do a barrel roll

Arama ekranına “Do a barrel roll” yazarak aratın. Karşılaştığınız şekilde arama yaptığınızı hayal edebilirsiniz.

 What is the loneliest number

 Mesela, en yalnız sayı hangisi diye bir soru yöneltebilirsiniz Google’ a.

Askew veya Tilt

 Kelimelerden herhangi birini yazarak arattığınızda, ekranın bir tarafa yığıldığını göreceksiniz.

 Google Gravity

Yine arama ekranına “Google Gravity” yazarak arattığınızda farklı bir sürpriz ile karşılaşıyorsunuz.

Recursion

Bu kelimeyi arattığınızda ise kelimenin sürekli olarak kendini tekrar et anlamını taşıdığından, Google’ a kendini sonsuz tekrar et diyorsunuz.

Uçuş İzleme

Arama ekranına istenilen “hava yolu ve uçuş numarası” girilerek, uçağın kalkış-varış saatlerini görebilirsiniz.

Yüz Aramak

Sadece aradığınız sanatçının görüntülerini ulaşmak için yapılması gereken işlem; öncelikle “Görseller” ve sağ yan tarafta yer alan “Arama araçları” na tıklıyoruz. Buradan “Tür” ve “Yüz” seçeneğini seçerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Animasyonlu” seçeneğini seçerek te gif lere ulaşabilirsiniz.

 Kapsamlı Arama Yapma

Arama ekranına istenilen kelimeyi yazdıktan sonra ~ bu işaretin eklenmesi ile aradığınız kelimenin eş anlamlısından, yakın anlamlarına kadar detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tercüme bürosu dedi ki:

    Gerçekten eğlendirici 🙂