Hamam Böceğinin Hareketine Yön Verdiler !

Hamam Böceğinin Hareketine Yön Verdiler !

Evimizin davetsiz ve ısrarcı misafirleri olan hamam böcekleri ile arası iyi olan yoktur sanırım. Hemen hemen herkes tarafından iğrenilen ve hatta görüldüğü zaman çok büyük paniğe yol açan hamam böceklerinden korkmanız işleri iyice zorlaştırmaktadır. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra bu canlılara farklı gözle bakmaya başlayacaksınız.

cipli-hamam-bocegi

Kuzey Karolina Üniversitesi’ nde geliştirilen proje ile hamam böcekleri denek olarak kullanılmaya başlandı. Hamam böceklerinin antenleri yardımı ile gerçekleştirilen projede, üzerine yerleştirilen bir çip sayesinde bu canlıları yönlendirmek mümkün. Aynı zamanda çiplerin üzerinde 3D mikrofonlarda mevcut. Bu mikrofonlar sayesinde geniş çaptaki ses dalgalarını algılayabilen sensörler yardımı ile hamam böceğinin sağa, sola yada ileri doğru hareketine yön verilebiliyor. Yapılan bu araştırma da insan hayatı düşünülerek, afet anında oluşan enkaz altında kalanları bulma konusunda arama çalışmalarına iğrenilen o böcekler katılacak.

Sistemin nasıl çalıştığı hakkındaki videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.