Hızlı Başlatma Özelliğinin Windows 8′ te Aktif Kullanılması

Hızlı Başlatma Özelliğinin Windows 8′ te Aktif Kullanılması

Windows 8 işletim sistemi üzerinde sunulan görselliklerin yanı sıra önemli özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Windows 7 işletim sistemi kullanıcıları Windows 8 kullanmayı tercih ettiklerinde ilk olarak dikkat çeken özellikler arasında sistemin hızlı açılarak kullanıma hazır hale geldiğini fark etmişsinizdir.

windows-8-ekran

Windows 8 işletim sisteminde yer alan ve sistemin hızlı açılmasını sağlayan özelliğe “Fast Startup” yani “Hızlı Başlatma” adı verilmektedir. Bu özelliklik sayesinde bilgisayarınız kapatıldıktan sonra tekrar açılma işlemi sırasında sistemi hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Bilgisayarınız kapalı haldeyken, güç tuşuna bastığınız andan itibaren masaüstü ekranını görene kadar geçen süreç üç aşamadan oluşmaktadır.

  • 1. Aşama: Önyükleme aşamasının gerçekleşmesi
  • 2. Aşama: İşletim sistemi ile alakalı dosyaların yüklenmesi
  • 3. Aşama: Kullanıcıya ait dosyaların yüklenmesi

Windows 8 işletim sisteminin hızlı başlama özelliği bu aşamalardan 2.Aşama olan “İşletim sistemi ile alakalı dosyaların yüklenmesi” kısmında devreye girer. Hızlı başlama özelliği sistem ayarları, servisler, kayıt defteri gibi hizmetlerin yedeğini “hiberfil.sys” dosyasına yazarak bilgisayar kapatıldıktan sonra tekrar açılması durumunda, bu dosya üzerinden okunması ile sistemin hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale gelmesi sağlanmış oluyor.

Windows 8 hızlı başlatma özelliğinin etkin olup olmadığı beraber inceleyelim..

  • Öncelikli olarak “Denetim Masası” giriyoruz, buradan “Güç Seçeneklerini” kısmını açıyoruz.
  • Karşımıza gelen “Güç Seçenekleri” penceresinde “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” sekmesine tıklıyoruz.

win8-hizli-baslatma

  • Gelen pencerede “Kapatma Ayarları” altında “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” seçeneğini görmektesiniz. Bu seçeneğin yanındaki kutucuk işaretli ise sistemin hızlı başlatma özelliği aktif halde demektir. Eğer kutucuk işaretli değilse yukarıda bulunan “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” sekmesine tıklıyoruz ve pasif olan durumun düzeldiğini göreceksiniz. Buradan özelliği aktif hale gelmesini istiyorsak, “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” sekmesinin kutucuğunu işaretleyerek “Değişiklikleri kaydet” dememiz yeterli olacaktır.

win8-hizli-baslatma-02

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.