İkonlarda Yer alan Mavi Oklar Nedir, Nasıl Kaldırılır?

İkonlarda Yer alan Mavi Oklar Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Her geçen gün gelişen ve kullanım kolaylığı ile de kullanıcıların en çok tercih ettiği işletim sistemi olan Windows 10‘ da bazı ikonlar üzerinde karşılıklı iki adet mavi ok yer almakta. Bu mavi okların ne işe yaradığını ve kaldırılması için yapılması gerekli olan işlemi merak ediyorsanız, yazının devamını incelemeniz yeterli olacaktır.

Dosya ya da klasörlerin bazılarında yer alan mavi oklar hakkında muhtemelen bilinmeyen karşılaşıldığında da işinize yarayacağını düşündüğüm bir ayrıntıyı sizinle paylaşmak istedim.

Windows 10’ da Mavi Okları (Sıkıştırmayı) Nasıl Devre Dışı Bırakabilirim?

Bu iki adet mavi ok simgelerin bazılarında yer alabilir. Bunlar dosya ya da klasörün standart bir parçası değildir. Söz konusu olan bu durum disk alanından tasarruf etmek için sıkıştırıldığını göstermektedir. 

  • Öncelikli olarak “BilisimBiLGi.com” klasörü üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve ardından Özelliler‘ e tıklayın
  • Özellikler penceresinde Genel sekmesi altında yer alan Gelişmiş seçimine tıklayın
  • Daha sonra açılan Gelişmiş Öznitelikler penceresinde “Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır” kısmında tik varsa, işte klasörlerin üzerinde çıkan mavi okların kaynağı budur. Bu tiki kaldırmanız yeterli olacaktır

İkonlarda yer alan mavi oklar nedir, nasıl kaldırılır konusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bilgisayardaki Tüm Programlara Sadece Bir Klasör Üzerinden Ulaşın!

Windows’ ta Toplu Dosya İsmi Değiştirme

Dosya Gezginine Hızlı Erişim Kısayolları Ekleme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.