İnternet Üzerinden İlan Verenlere Kötü Haber !

İnternet Üzerinden İlan Verenlere Kötü Haber !

Maliye tarafından yapılacak araştırmada, internet üzerinden verilen ilan sahiplerinin vergi verip vermediği araştırmaya alınacak.

satilik-kiralik-ev

İnternet’ in yaygınlaşması ile insanlar bütün işlerini internet üzerinden yapmaya başladı. Emlak sektörü de bunlardan biri. Kiralık veya satılık evi olanlar internet üzerinden ilan vererek daha çok kitleye ulaşmaya çalışıyor. Ancak onlara devletten kötü bir sürpriz var.

İnternet sitelerine verilen satılık ve kiralık daire ilanlarını takibe alan Gelir İdaresi Başkanlığı, bankalardan aldığı kredi kartı işlem bilgileriyle internette ne kadar satış yapıldığını, lojistik ayağı ve kargo şirketlerinden alınan bilgilerle mal satan firmalara ulaşıyor.

Ayrıca “Xenon” denen dijital programla, fiziki takiple birlikte sanal ortamda ticaret yapan tüm firmalar tespit edilecek. Yeni dönemde, evinin resmini çekip kiralık ilanı veren, satışa çıkaran vatandaşların da vergi ödemesi gerekecek.

İnternet üzerinden ister ürün satılsın ister araç, herkesin vergi mükellefi olduğunu hatırlatan yetkililer yaptığı açıklamada, “Vergi dairelerine şahsen başvurmaları zorunlu. Böyle bir satış ticari faaliyet anlamına gelir” dedi.

Kaynak: f5haber

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.