iOS’ ta Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Alınır?

iOS’ ta Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Alınır?

iOS 8 işletim sistemine sahip iPhone ve iPad cihazlarında uygulamaların yanı sıra hız ve görsel kalite bakımından mobil cihazlar arasında ciddi bir hayran kitlesine sahip olduğu söylenilebilir. Peki Apple’ ın bu teknoloji harikaları üzerinden yanlışlıkla ya da bilinçli olarak silinen fotoğrafları geri getirmek istediğinizi varsayalım. Bu durum her ne kadar kulağa gerçek olmayacak kadar mükemmel gibi gözükse de yapılacak basit bir işlem neticesinde kurtarma işlemi sizin için sorun olmaktan çıkacak.

iphone-photo

Silinen fotoğraflar ya da videoların üzerinden 30 gün geçmediyse geri almanız elbette ki mümkün. Apple, iOS 8 birlikte kullanıcıların işine kolaylaştıracak bu yeni özelliği sayesinde silinen fotoğraflar 1 ay süresince saklı tutulur ve daha sonra kalıcı olarak silinir.

iPhone ve iPad cihazlarından silinen fotoğraf veya videoları geri getirmek için yapılması gerekenler işlemleri inceleyelim.

  • Öncelikli olarak cihazın ana ekranında yer alan “Fotoğraflar” uygulamasına girelim
  • Uygulamaya girildikten sonra karşımıza “Fotoğraflar, Paylaşılan ve Albümler” seçeneklerinden “Albümler” e girelim

IMG_0933010023

Tüm fotoğraflar ve videolar aslında “Fotoğraflar” kategorisi altında toplanmaktadır, ancak kurtarma işlemine ihtiyaç duyduğumuzdan bizim için önemli olan kısım “Albümler” kategorisi tabi ki.

  • Ufak bir ayrıntıdan sonra “Albümler” içerisinde yer alan “Son Silinenler” in içerisine girelim
  • Burada silinmesinin üzerinden 30 gün geçmeyen fotoğraflar ve videolar karşımıza gelmektedir
  • Hatta üzerilerinde kaç gün sonra tamamen silinecekleri de yazmakta

Örneğin bir fotoğrafın üzerinde 10 gün yazıyorsa o fotoğrafı 20 gün önce sildiğinizi ve 10 gün sonra o fotoğrafın tamamen silineceği anlamını taşıyor.

Son Silinenler” kategorisi içerisinde kurtarılmak istenilen fotoğraf veya videoların üzerine tıklayın, gelen kısımda sağ alt tarafta yer alan “Kurtar” seçimine tıklamanız gerekiyor. Eğer toplu olarak kurtarmak istiyorsanız “Son Silinenler” kategorisi içerisinde sağ üst köşede yer alan “Seç” seçiminin tıklanması ile geri getirmek istediğiniz fotoğraf veya videoları buradan tek tek seçebildiğiniz gibi alt tarafta yer alan “Tümünü Kurtar” diyerek tamamını da kurtarabilirsiniz. Tabi silinmesi için gününün gelmesini beklemeden aşağıda yer alan “Tümünü Sil” seçeneğini ile de tümümden kurtulabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.