iOS’ ta Uygulama İçerisindeyken Denetim Merkezi’ ne Erişimi Engelleme

iOS’ ta Uygulama İçerisindeyken Denetim Merkezi’ ne Erişimi Engelleme

Donanım yapısı ile birlikte tasarım çizgisi ile de kullanıcılarda büyük ilgi oluşturan aynı zamanda iOS sistemi ile de stabil olduğunu söyleyebileceğimiz iPhone cihazlarda, sık kullanılan ayar ve uygulamalara kolay erişim sağladığımız Denetim Merkezi (Control Center)‘ ni uygulama içerisinden erişime engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Var olan kontrolleri kaldırabileceğiniz gibi yenilerini ekleyebilir yada istediğiniz gibi bir sıraya koyarak, yerlerini değiştirebileceğiniz Denetim Merkezi (Control Center), her ne kadar faydalı bir özellik olarak görünse de bazı kullanıcılar uygulama içerisinden erişilebiliyor olmasından rahatsızlıkta duyabiliyor. Eğer siz de iPhone’ da uygulama içerisindeyken Denetim Merkezi’ ne erişimi devre bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

iOS 11′ de Uygulama İçerisindeyken Denetim Merkezi’ ne Erişim Nasıl Engellenir?

 • Öncelikli olarak Ayarlar (Settings) menüsüne tıklayın ve ardından Denetim Merkezi (Control Center) seçeneğine tıklayın
 • Daha sonra varsayılan olarak aktif gelen Uygulama İçinden Erişim (Access Within Apps) seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır

iOS-Uygulama-icinden-Erisim

Not: Bu seçenek etkin durumda olmasa bile Denetim Merkezi’ ne Ana Ekran üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

iOS’ ta uygulama içerisindeyken Denetim Merkezi’ ne erişim nasıl engellenir sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Tuğçe dedi ki:

  Bazen mesaj yazarken, yanlışlıkla da olsa parmağımın değmesinden kaynaklı çıkan bu menüden rahatsızlık duyduğum zamanlar olmuştur. Böyle bir ayar olduğunu daha önce duymamıştım. Teşekkür ederim, emeğinize sağlık..

  1. KILIC dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim Tuğçe hanım, paylaşımın yararlı olmasına sevindim.

 2. Tarkan Batur dedi ki:

  Harikasınız..Sitenizi yeni keşfettim, takip listeme aldım.

  1. KILIC dedi ki:

   Teşekkür ederim Tarkan bey..

 3. Nurten dedi ki:

  Anlatımlarınız harika. iPhone kullanmaya yeni başladım sayılır, çok karışık ama özelliklerini paylaşımlarınız sayenizde rahatlıkla öğrenebiliyorum. Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.