iPhone 6/6 Plus ile Nasıl 60fps 1080p Video Çekilir?

iPhone 6/6 Plus ile Nasıl 60fps 1080p Video Çekilir?

Apple’ ın yeni nesil akıllı telefonları iPhone 6/6 Plus ile öncelikli olarak sunulan yeniliklerin başında kamera teknolojisinin geldiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Yapılan iyileştirmeler ile optik sabitleme teknolojisi, piksel odaklaması ve 8 megapiksel kamerada kullandığı yeni sensör sayesinde büyük değişliğe giden Apple, video çekimine meraklı kullanıcılar için 60fps değeri ile 1080p çözünürlükte video kayıt edebilme imkanı sunuyor.

iPhone-6-kamera

Eski nesil iPhone’ larda 30fps değerini kullanan Apple, her ne kadar iPhone 6/6 Plus’ ta 60fps değeri ile 1080p çözünürlükte kayıt yapabilmenin önünü açsa da, yeni alınan cihaz üzerindeki sistem ayarının varsayılan değeri 30fps olarak kayıt işlemini gerçekleştirecek şekilde gelmekte. Bu durumun sebebi olarak opsiyonel şekilde kullanıcıya sunulan 60fps değeri ile çekilen bir video, varsayılan sistem ayarı olarak gelen 30fps değerine göre iki kat daha fazla yer kapladığı düşünüldüğünde cihazın depolama kapasitesinden tasarruf edebilmekten ibaret olduğu söylenilebilir.

Bu arada “fps” denilen yani “frame per second” değeri, saniyede gösterilen kare miktarı anlamını taşımaktadır. Yani bir saniyede ne kadar çok kareyi gözümüz görebilirse o kadar net bir görüntü adeta beynimize kazınmış olur. Farklı bir değişle saniyede kayıt edilen kare sayısının değeri ne kadar yüksek durumda olursa, çekilmek istenilen video kaydı daha akıcı ve keskin hatlara sahip olmaktadır.

Neyse sözü fazla uzatmadan siz de 60fps değeri ile 1080p çözünürlüğe sahip iPhone 6/6 Plus’ lar ile video kaydı çekmek istiyor, ama bu özelliğin nasıl kullanılabileceği konusunda bilgi sahibi değilseniz. Gizli kalmış bu özelliğin nasıl aktif hale getirileceği hususunda yapılması gereken işlemlerden kısaca bahsedeceğim.

Öncelikli olarak iPhone 6/6 Plus’ ın “Ayarlar” bölümüne tıkladıktan sonra, gelen kısımdan “Fotoğraf/Kamera” sekmesine tıklayın.

Daha sonra gelen pencerede “Kamera” başlığı altında yer alan “60 kare/sn’ de Video Kaydı Yap” özelliğini “Aktif” hale getirdikten sonra artık 60fps değeri ile 1080p çözünürlüğe sahip video kaydı oluşturabilirsiniz.

iphone-60fps-0709002310

Sürekli olarak 60fps değeri ile video kaydı almanız, kısa zaman içerisinde cihazın depolama kapasitesini dolduracağından bir süre sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tabi ki, yer sıkıntısı çekmeniz durumunda yukarıda bahsetmiş olduğum adımlardan değeri tekrar varsayılan 30fps değerine döndürebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.