iPhone Cihazlarını Çökerten Internet Sitesi

iPhone Cihazlarını Çökerten Internet Sitesi

Zararlı olan bir link, iOS işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde yer alan Safari tarayıcısının çökmesine ve yeniden başlatılmasına neden oluyor. Eğer bu durum ile karşılaşmak istemiyorsanız haberimize göz atın.

iphone-safari

Malum hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan internet dünyası, hayatımızdaki konumu ele alındığında şakacıların bir numaralı mekânı olarak karşımıza çıktığını söylesek yeridir. Geçtiğimiz günlerde bu şakalara bir yenisinin daha eklendiğini söyleyebiliriz.

Daha önceleri telefona gelen mesajla telefonun çökertilmesi ya da dondurulması gibi şaka durumları, farklı bir boyut kazandı. crashsafari.com isimli bir site tarafından ortaya çıkan zararlı bir link, iOS işletim sistemlerine sahip cihazlarda tarayıcının çökmesine ve cihazı yeniden başlatmaya sebebiyet veriyor. Siteye girildiği zaman yaklaşık 10 saniyelik bir beklemenin ardından cihaz kendini yeniden başlatıyor. Bu durumun nedeni ise site üzerinde yer alan karakter sayısının iOS cihazlarında bulunan URL Sınırını aşacak karakter oranından fazla olması. Aslında bakıldığında gayet basit ve kısa bir link gibi olsa da, linke tıklayıp siteye girildiği zaman URL‘ ye 2.059 karakter daha ekleniyor ve bu durumun sonucu olarak ta URL sınırı aşıldığından cihaz kendini yeniden başlatıyor.

Link kısaltma servisleri tarafından kısaltılmış bir şekilde sosyal medya üzerinde yayılan crashsafari.com adındaki bu adres aslına bakıldığında yeniden başlatmanın dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.