iPhone’ da Pil Döngüsü Nedir? Pil Döngüsü Nasıl Öğrenilir?

iOS
A+
A-
iPhone’ da Pil Döngüsü Nedir? Pil Döngüsü Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde sıfır telefon fiyatları artmaya devam ettiğinden tüketiciler artık ikinci el piyasasına ayrı bir ilgi göstermeye başladı. Eğer siz de ikinci el telefon almayı düşünüyor ve bu cihazın özellikle Apple olmasını istiyorsanız, dikkat edilecek noktalar bir tanesi de “iPhone’ da Pil Döngüsü” dür. Peki, iPhone’ da pil döngüsü nedir? Pil döngüsü nasıl öğrenilir?

Her ne kadar pil döngüsünü MacBook’ larda görebilmek oldukça kolay olsa da, bu durum iPhone cihazlar için geçerli değildir. Ama yine de harici ek yazılımlara ya da uygulamalara gerek duyulmadan bu bilgiye iPhone üzerinden erişim sağlayarak, görüntüleyebilirsiniz.

iPhone’ da pil döngüsü (yeniden şarj etme) sayısını öğrenebilmek için aşağıda yer alan adımları izlemeniz ve beraberinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Pil Döngüsü Ne Anlama Gelmektedir?

 • iPhone cihazlarda bahsedilen pil döngüsü; pilin %100 şarjının kullanımı 1 döngü anlamına gelmektedir
 • 1 döngü; pilin 1 şarj ve 1 deşarjı olarak anlaşılmalıdır ( Yani cihaz her şarj edilişinde ve deşarj olduğunda 1 döngü bitmiş sayılmaktadır)

Örneğin

Cihazın şarjı %25 kaldı yani bu durumda %75 şarj kullandınız ve telefonu şarja taktınız. Şarj %100 oldu. Bir gün sonra telefonu kullanacaksınız %25 ilk kısmı içinde bir tam şarj döngüsü yapılmış oluyor.

(%75 + %25 = 1 tam şarj döngüsü)

Pil Döngüsü Nasıl Öğrenilir?

 • Öncelikli olarak iPhone’ da Ayarlar ve ardından Gizlilik’ e giriş sağlayın
 • Sonra ekranı yukarı doğru kaydırın Analizler ve İyileştirmeler’ e gidin
 • Analiz Verileri’ ne dokunun
 • Gelen ekranı yukarı doğru kaydırın, log-aggregated kısmının en  sonuncusuna dokunun (İzlenen adımlar sonucunda istenilen verilere eriştik)
 • Bu kısımda yer alan dosya içeriğinin tümünü kopyalayın

Bilgisayarınıza ya da Notlar uygulamasına kopyaladığınız içeriği yapıştırın.

 • iPhone’ da bulunan Not uygulamasını açın ve kopyalamış olduğunuz içeriği buraya yapıştırın
 • Notlarda Ara seçeneğini kullanarak, Batterycyclecount kelimesini aratın 
iPhone-Pil-Dongusu-Nedir-Nasil-Ogrenilir-1

(Notlarda Ara; not içerisinde sağ üst tarafta yuvarlak içerisinde yer alan üç nokta ve ardından Notta Bul’ a dokunun)

 • Arama bitip sonuca ulaşıldığında; kelimenin <key> altında <integer></integer> etiketleri arasında yazan sayısal değer, bizim iPhone’ umuzun %0 pil seviyesinden %100 pil seviyesine kaç kez şarj edildiği gösteren değerdir
iPhone-Pil-Dongusu-Nedir-Nasil-Ogrenilir-2

Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda “iPhone’ da pil döngüsü nedir? Pil döngüsü nasıl öğrenilir?” işleminin nasıl yapılacağı bilgisini detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca iOS’ da Pilin Hızlı Tükenmesinin Önüne Geçme dilerseniz, bu içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Peki, siz paylaşmış olduğumuz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak, bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

iPhone’ da Çağrı Geldiğinde Zil Sesi Düşüyordu, Artık Düşmüyor!” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone’ da Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  merak ettiğim bir konuydu çok güzel özetlemişsiniz emeğinize sağlık

  1. KILIC dedi ki:

   işinize yaramış olmasına sevindim ? Yorum için teşekkürler.