iPhone’ da Spotlight Araması Nedir?

iPhone’ da Spotlight Araması Nedir?

iOS sistemli Apple cihazlarında uygulama tarafından bilinen bilgileri bulmak adına yazabileceğiniz bir arama alanı olan Spotlight aramasını her ne kadar sürekli olarak kullanıyor olsak ta, bu özellik sayesinde neler yapabileceğimize gelin daha yakından bir bakalım.

iOS işletim sistemine sahip iPhone’ da kullanabileceğiniz bir arama motoru olan Spotlight Araması‘ nı bir örnek ile açıklayacak olursak, size gelen mail yada mesaj içerisinde herhangi bir bilgi bulunmak istendiğinde, her şeyin teker teker incelenmesi bir hayli zaman alacak ve aynı zamanda da zor olacaktır. Spotlight Araması özelliği sayesinde herhangi bir bilgi içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu arama sadece mesaj yada mail aramalarında değil tabi ki, tüm uygulamalar içerisinde bu aramaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Spotlight Araması Ayarları Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

iPhone veya iPad’ te Ayarlar > Genel > Spotlight Araması bölümüne girilerek hangi uygulama sonuçlarını görmek istiyorsanız ona göre ayarlama yapabilirsiniz.

bilisimbilgi.com

Ekran üzerinde parmağın hızlıca aşağıya doğru kaydırılmasıyla da Spotlight Araması’ nı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Spotlight Araması Bilgileri Nasıl Silinir?

Maalesef bu konu hakkında yapılacak net bir yöntem yok. Apple, Spotlight aramalarının hızlı olabilmesi için bu bilgileri Cache’ e (ön belleğe) atıyor ve kendisi siliyor. Bu verileri ne zaman sileceğine de biz müdahale edemiyoruz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.