iPhone’ da Titreşim Ayarları Nasıl Yapılır?

iPhone’ da Titreşim Ayarları Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz ortamlarda bazen kişilerin cep telefonunuzun sesini duymamasını isteyebilirsiniz. Bu noktada titreşim uyarısı yaratabilme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bu konuyu cep telefonlarının icadından hemen sonra zil sesinin her ortamda duyulmaması gerektiğini düşünen mühendisler tarafından cihazlara eklenen titreşim özelliği sayesinde artık kullanıcıların isteğine bağlı olarak gelen çağrıların titreşimli olarak telefon çalmasının yanı sıra sadece titreşim sesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin toplantıya katıldığınızda veya toplu ulaşım araçlarında bulunduğunuzda telefonunuzun zil sesini devre dışı bırakmak ya da sadece titreşimi aktif hale getirmek istediğinizde, basit yöntem olmasına rağmen kimi zaman kafa karıştıran bu özelliği rahat kontrol edebilmenizi sağlayacak ayarlarda yapılacak değişiklikler hakkında gerekli detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

iPhone cihazlarında çaldığında titret modunu aktif hale getirebilmek için “Ayarlar” menüsüne gidin. Hemen sonra gelen kısımdan “Sesler” e dokunun. Buradan “Zil Tonu” na dokunarak zil sesleri menüsünün içerisine girelim. Gelen kısımda “Titreşim” e dokunarak titreşim menüsünden “Hızlı, Kalp Atışı, S.O.S, Senfoni, Seri, Stakato, Uyarı” gibi türlerden istediğinizi belirleyerek aktifleştirir veya en altta yer alan “Yok” seçeneği ile titreşim özelliğini iptal edebilirsiniz.

IMG_0047001

Peki standart olarak sunulan titreşimlerden farklı olarak yeni titreşimler oluşturabileceğinizi ve oluşturduğunuz bu titreşimleri bir veya birden fazla kişiye tanımlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yeni titreşim oluşturabilmek için “Titreşim” penceresinden “Yeni Titreşim Yarat” ı seçin. Burada ekrana istenilen süre bas-çek yapılarak 10 saniyeye kadar istenilen model bir titreşim sesi oluşturabilirsiniz. Tabiki 10 saniye süresini doldurmanız zorunlu değil daha kısa da tutabilirsiniz. Daha sonra karşımıza gelen pencerede yarattığınız bu titreşim sesine bir isim vererek kayıt ediyoruz.

IMG_0051001

Ve sonunda istenilen model kayıtlı bir titreşim sesi oluşturmuş bulunuyoruz.

Not: iPhone cihazınızda bu özelliği kullanabilmeniz için iOS 5 ve üzeri bir versiyona ihtiyacınız bulunmaktadır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Tunç Berk dedi ki:

  Açıklayıcı bilgi için teşekkürler

 2. merve dedi ki:

  Titreşim ayarlarını böyle yapıyoruz iyi hoşta ben mesaj geldiğinde ses gelmesin sadece titresin istiyorum ama olmuyor ya ikisi birden açılıyor ya da ikisi birden kapanıyor bunun bir çözümü var mı acaba ?

  1. KILIC dedi ki:

   – Ayarlar’ dan Bildirimler ve ardından Mesajlar’ a tıklayın
   – Buradan Sesler’ e tıklayın
   – Uyarı Tonları’ nı da Yok olarak seçmeniz yeterli olacaktır.
   İyi çalışmalar

 3. Ebru dedi ki:

  Telefonumda titreşim ayarlarını dediğiniz gibi yapıyorum ama telefon katiyen titremiyor o kendi notalarımı oluştururken de titremedi acaba baska bi yerden mi kapadım