iPhone’ da Yanlış Bilinen Kötü Alışkanlıklar

iPhone’ da Yanlış Bilinen Kötü Alışkanlıklar

iPhone kullanımında başarılı olduğunuzu düşünelim. Sürekli olarak yanımızda bulundurduğumuz ve hayatımıza girdiğinden beri her ne kadar uygulama bazındaki işlevleri yerine getirse de, malum cihazlardaki genel problem ele alındığında “şarjın çabuk tükenmesi” ortaya çıkmakta. Peki pilden tasarruf elde edebilmek için tüm uygulamaları devre dışı bırakıyor musun? Cevabınız evet ise bu durum karşısında sanıldığı kadar iyi bir kullanıcı olmayabilirsiniz.

Uygulamalar ele alındığında genel itibari ile hepimizin yanlış alışkanlıklara sahip olduğu söylenilebilir. Uygulamaları sürükleyerek kaldırmak diğer bir değişle öldürmek, e-posta hatırlatıcıları gönderilmesi, güvenlik kodu olmadan telefonun kullanılması, uygulamaların klasörler içerisinde aranması ya da çok fazla uyarıya izin verilmesi gibi yanlış bilinen bazı kötü alışkanlıklar.

Uygulamaları sürükleyerek kaldırmak, diğer bir değişle öldürmek

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda, uygulamaların arka planda sonsuza kadar çalışmasına izin verilmiyor. Uygulamaların bazı istisnalar dışında on dakika da işlerini sonlandırmaları gerekiyor, sonrasında sistem tarafından dondurularak bellek üzerinde depolanıyorlar. Uygulamaların kapatılması herhangi bir şeyi ifade etmediği gibi kalındığı yerden hızlı açılma olasılığını da ortadan kaldırıyor. Bu durum ise bir sonraki açılışta daha fazla pil tüketimi anlamını taşıdığını söyleyebilirim.

bilisimbilgi.com

E-posta ile kendinize hatırlatma mesajları göndermek

E-posta, her ne kadar kendinize mesaj bırakma konusunda en hızlı yollardan birisi olsa da, ancak en hızlı organizasyon araçlarından biri olduğunu söylemek elbette ki zor, aslına bakılırsa notların ya da bir takım hatırlatmaların kullanılabileceği bir araç üzerinde saklamanın çok daha yerinde bir karar olacağını söyleyebilirim. EverNote‘ un yanı sıra Microsoft’ un OneNote ya da iPhone cihazı ile gelen Notes‘ un bu alanda yeterince iyi olduğu söylenilebilir.

Telefonu güvenlik kodsuz kullanmak

Evde kullanılan iPad cihazınızın olduğunu varsayalım. Güvenlik kodu olmadan kullanılması her ne kadar anlaşılabilir bir durum olsa da, sürekli olarak yanınızda bulundurduğunuz iPhone cihazınızı güvenlik kodu olmadan kullanmanız tehlikeye yol açabilmektedir. Telefonunuzun kötü niyetli bir kişi tarafından ele geçirilebileceği düşünüldüğünde e-posta hesaplarının yanı sıra sosyal medya hesaplarınız da dahil olmak üzere bütün verileriniz ele geçirilebilir.

bilisimbilgi.com

Uygulamaları klasör içerisinde aramak

Her ne kadar klasörler, uygulamalar arasında dolaşmayı kolaylaştırsa da herhangi bir uygulamayı hızlı bir şekilde bulmamız gerektiğinde pek te işe yaramadığını söylenilebilir. Bu gibi durumlarda iPhone cihazınızın dahili arama işlevini kullanarak, aranılan uygulamaya çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

bilisimbilgi.com

iPhone cihazlarda uyarıya fazlaca izin verilmesi

Mobil verinin kullanılması, ekranın sürekli olarak açık kalması ya da telefonun sıklıkla titremesinin yanı sıra sürekli olarak gelen uyarılarda pil ömrünüzü olumsuz yönde etkiliyor, bu durum pilinizin çok daha hızlı tükenmesine yol açmaktadır.

bilisimbilgi.com

Hangi uyarıları almak istiyorsanız öncelikli olarak Ayarlar‘ a girin, ardından alt tarafta yer alan uygulamaların içerisinden uyarıyı almayı istemeyebilirsiniz. Ayrıca bundan sonra gelecekte uygulamalar sizden uyarı göstermek için izin istediğinde ise artık tüm bu durumları göz önüne alarak cevap verebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.