iPhone’ daki “i” Ne Anlama Geliyor? İşte Apple’ ın “i” Tutkusu

iPhone’ daki “i” Ne Anlama Geliyor? İşte Apple’ ın “i” Tutkusu

Apple tarafından piyasaya sürülen ürünlerin (iPhone, iPad, iPod ve iMac) başında “i” harfi yer almakta. Peki bu “i” nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Aslında bu sorunun cevabını daha öncelerden merak edip araştıranlar mutlaka olmuştur. Bilmeyenler merak edenler için tekrar bir defa da anlatmak istedim.

  • Apple’ ın “i” ye olan tutkusu nedir?

Apple’ ın ürünlerinde “i” den vazgeçmiyor olması muhtemelen okunuşu ile İngilizce’ deki “ben” ifadesi olabilir mi diye düşünenleriniz olmuştur mutlaka. Tabi ki değil, işin aslı tamamiyle farklı.

”i” nin kökleri 1998 yılına dayanmakta. Steve Jobs, küçük “i” harfini ilk olarak 1998 yılında düzenlediği Apple etkinliğinde iMac olarak tanıttı. Tabi “i” harfi öncelikli olarak “internet” anlamını taşımaktaydı. iMac ile kullanıcılar internet üzerinde gezinme ihtiyacını hızlı ve kolay bir şekilde karşılayacağının ifadesi olarak başında küçük “i” yer almaktaydı.

Tabi Jobs, yine aynı etkinlikte Apple’ ın internet haricinde farklı bir takım vizyonları da benimsediğini açıklamıştı. Bunlar arasında ”individual (bireysel)”, ”instruct (bilgilendirmek)”, ”inform(eğitmek)” ve ”inspire (ilham)”.

Her ne kadar Apple bunu iPhone ile hala sürdürüyor olsa da yavaş yavaş bu “i” harfinden uzaklaştığını söyleyebilirim. Nasıl mı? Özellikle Apple’ ın yeni üretilen cihazlarına bakıldığında bu durumu rahatlıkla görebilirsiniz. (Apple Watch, Apple TV)

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.